Има голяма надежда за ваксина, излизаме от тунела на риска. Това заяви в Сутрешния блок на БНТ фармакологът проф. Надка Бояджиева, дългогодишен ръководител на Катедрата по фармакология и токсикология в МУ – София и преподавател в Университета Ню Джърси, САЩ. Освен това, COVID-19 се измъкна от това наше рисково мислене, че е близо до вируса на СПИН. Той не прави тези мутации, а образува антитела в организма, които обаче са с различна продължителност допълни още проф. Бояджиева
По думите й в момента над 100 проекта са на различен етап на проучвания, а повече от 12 ваксини са в трета фаза – на проучване върху доброволци.
„България също напредва много“, категорична бе специалистът. Тя подчерта, че българският екип има много сериозен потенциал, работи съвместно с екип на Института Пастьор и до есента ще имаме готова за тестване ваксина.
Водещите държави, които вече са в много напреднал стадий са САЩ, Русия и разбира се, европейските държави, обясни още проф. Бояджиева. Тя посочи, че Русия малко се лута в търсенията си, но вече е провела клинични изпитвания с доброволци, като апробира 2 ваксини, при първата от тях след повишаване на дозата е бил регистриран лек токсичен ефект ,изразяващ се в повишаване на температурата, поява на втрисане, подобно на простуда и грипоподобни симптоми. Китай също върви към създаването на ваксина, но по-бавно и по-тромаво.
Тя припомни, че много страни вече закупуват количества предварително и изрази предположение, че вероятно за нас като държава ваксината ще бъде на по-достъпна цена, а българската ще бъде най-достъпна.
Ваксинациите ще бъдат ежегодно, сезонно, подобно на противогрипните ваксини, прогнозира още проф. Бояджиева и допълни:
При грипните имаме отделни щамове, а коронавирусът също създава щамове. Ще знаем кои щамове ще преобладават всяка година и съществуващата ваксина ще се актуализират.
По думите й е тревожно е че титърът на антителата не се задържат дълго и това ще даде предимство на онези ваксини, които дават по-дълга гаранция за действието си.
„Разработването на българската ваксина върви по-бавно, но това не ме притеснява, защото знам, че когато ваксината се изпипа, нещата вървят по-добре“, каза още тя и препоръча на всички да бъдат оптимисти, защото светът излиза от зоната на риска.
Един от корифеите на физикалната медицина и рехабилитация в България, доц. доктор Слава Стоянова, ...
С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...