Мутациите са обусловени от две важни причини. Първата е неговата РНК, ензима на вируса, а втората е, че той преминава през много организми-гостоприемници или иначе казано – през милиони хора. В процеса на това преминаване той се изменя и се адаптира. Въпросът не е в това дали има мутации, а в каква посока ще бъдат те. Това каза председателят на Българското дружество по медицинска вирусология проф. Радка Аргирова пред bTV.
Специално за COVID-19 тя каза, че силно се надява, че инфекциозността му ще намалява. „Надявам се не необосновано. Имаме подобни примери не само с други вируси, но и с други коронавируси – SARS и MERS. За COVID вече са описани доста мутации и то едва два месеца след появата му“, уточни проф. Аргирова.
Все повече и повече се увеличава броя на оздравелите и на хората, които не са почувствали изобщо, че са заразени, което доказва тезата, за намаляване на неговата инфекциозност, допълни още тя.
По думите на проф. Аргирова това, което може да се очаква в бъдеще са малки, локални огнищни епидемии. „Ако някъде се появи лице, което излъчва вируса и то не е изследвано, не е карантинирано и продължава социалните си контакти, може да се очаква заразяване на други лица. Това обаче няма да бъде в тази мащабност от миналите месеци“, каза тя.
„В началото на епидемията беше важно е да бъдат изследвани колкото се може повече хора от една страна заради самите хора, а от друга – да се види хода на епидемията. Ако данните, които дават щаба, почиват на броя на лабораториите, те са чудесни“, каза проф. Аргирова.
По думите й разпускането на мерките е свързано повече с тестването за антитела, отколкото на самия вирус.
По отношение на ниската смъртност у нас тя каза, че е похвално. „Една от причините е, че вирусът пристигна у нас по-късно, отколкото в другите държави, а другата, че бяха взети навременни мерки. Разпускането на мерките сега не бива да ни прави безотговорни. Това разпускане става бавно и постепенно, но някои хора вече решиха, че всичко вече е отминало, а това не е така“, каза проф. Аргирова.
Тя беше категорична, че най-важното е личната хигиена.
Скъпи читатели, Екипът на Zdrave.net Ви пожелава светли Коледни празници! Бъдете ...
Министерството на здравеопазването на Гърция обяви началото на широкообхватни реформи за модерниз ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...