Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще пренасочи 40,4 млн. лв. чрез Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. към Министерството на здравеопазването за закупуване на медицинско оборудване и консумативи, съобщиха от ведомството. Оттам уточниха, че предприемат тази стъпка, за да подпомогнат здравните власти в борбата срещу COVID-19 и да им дадат възможност за адекватна реакция в условията на криза, когато системата на здравеопазването е поставена в екстремна ситуация.
С този финансов ресурс ще бъдат закупени респиратори за нуждите на лечебните заведения, които приемат пациенти с COVID-19, предпазни средства (защитни маски, облекла, очила, ръкавици, шлемове и дезинфектанти) и тестове за изследване на коронавирус. Апаратурата и консумативите са определени от министъра на здравеопазването. Средствата са осигурени от недоговорен и спестен ресурс по четири от приоритетните оси на Оперативната програма и насочени към МЗ като бенефициент на Приоритетна ос 4 „Регионална здравна инфраструктура“.
Решението трябва да бъде гласувано и от Комитета за наблюдение на оперативната програма, с което да се направи изменение на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. на неприсъствено заседание, уточняват от регионалното министерство.
Предложението за подпомагане на здравните власти е направено след обстоен анализ от Управляващия орган на Програмата и е в изпълнение на предложението на Европейската комисия за промяна на общия Регламент (ЕС) 1303/2013, което позволява на държавите да мобилизират допълнителни средства за справяне с кризата в рамките на техните оперативни програми. Изменението предвижда извършените разходи да бъдат допустими, считано от 1 февруари 2020 г., поясняват от МРРБ.
Общинският съвет в Белоградчик откри процедура за приватизация на 70% от дяловете на МБАЛ "Проф. ...
Община Белоградчик има намерение да възобнови санаториума за лечение на болни от астма ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Средно държавите в ЕС отделят 9,8 % от БВП за здравеопазване. В България този процент е 8,1%. Сравнението между тези проценти ясно показва, че разходите за здравеопазване на глава от населението (като дял от БВП) в България не са „едни от най- ниските в ЕС". България заема 17-то място по размер на разходите за здравеопазване от 28 държави в ЕС