Категорично няма никаква разлика в поведението на частните и държавните болници. Не можем да твърдим, че един лекар, който работи на няколко места, може да се раздели на части и да лекува по различен начин в различните болници. А лечебните заведения като цяло имат един единствен предмет на дейност – лечение на хора със заболявания. Това каза зам.-председателят на Българска болнична асоциация Андрей Марков пред БНР в отговор на въпрос встрани ли са частните болници по време на епидемията от коронавирус.
„Твърдението, че някой би бил настрани, е невярно. Хората отиват при своя лекар и не се интересуват къде е той. Да, по-често интересът е свързан с това доколко са обезпечени лечебните заведения с предпазни средства, с апаратура, с условия. Пациентите търсят това, което очакват да получат“, каза още той.
По думите му готовност да се приемат пациенти с коронавирус има във всяка болница. „Напълно е възможно да се конвертират отделения и легла с цел приемане на пациенти с коронавирус е съвсем реална в случая на необходимост. Естествено, че болници, които имат обособени инфекциозни, белодробни и вътрешни отделения, много по-лесно могат да направят тази конвергенция, но в случай на реална опасност всяка болница с интензивни легла, би следвала да има такава готовност. В момента сме полагаме огромни усилия, за да се справим с една необичайна и тежка ситуация за страната. Повечето лекари в болниците ще трябва да придобият допълнително знания и умения“, каза още Марков.
„Много ми се иска да вярвам, че генетично сме по-устойчиви на такива пандемии, които и в миналото са ни засягали много по-слабо в сравнение с другите държави, освен усилията и резултатите от дейността, която проявяват и Щаба, и правителството с цел да не се развива драматично това заболяване. По отношение на масовите тестове разбирането на широкия кръг хора е, че те ще помогнат да идентифицират тези, които са носители и болни, за да могат да се движат по различни пътеки и да не се затворим напълно. Има опасност икономическата криза да убие повече хора от вируса. Балансът е труден. Спорове винаги ще има, защото сме в една непозната ситуация, трупаме опит, който ще бъде полезен за в бъдеще. Бързото пренасяне на заразата води до колапс. Изолирането на отделните групи хора е това, което би могло да предотврати рухването на здравната система“, каза още зам.-председателят на ББА.
Той обаче уточни, че не споделям напълно мнението, че трябва да се капсулираме докрай. „Може би би създало още по-тежка ситуация. При медицинския персонал настъпва много тежка стресова ситуация, а това би попречило да помагат на тези, които имат нужда. Опитваме се с обучение, с предпазни средства, с дефиниране на отделни входове и департаменти, да организираме дейността така, че да мине с най-малко напрежение“, каза Андрей Марков.
В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...
Най-очакваният гост на Коледа – Д ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Колко встрани са били частните болници от публичните такива по време на епидемията от коронавирус ще стане ясно накрая. Засега наличието им продължава да е заплаха за националната сигурност.
Заплахата са комунягите,десарите и русофилите
"Пациентите не се интересуват частна или държавна е болницата, а дали ще получат лечение". А бе накрая като им представят сметката за плащане, ще се заинтересуват...