58 са установените нови случаи на коронавирус за денонощието, 22-ма са в болници. Общо случаите на COVID-19 у нас са 1348, от които 1141 са активни. Това каза началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.
Седем нови случая на заразени деца има за последните 24 часа.
147 са случаите на заразен медицински персонал. 9 са новите случаи – в „Пирогов“ са 7, във ВМА - 1 и в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – 1.
206 човека са излекувани, 56 са починалите.
301 в болници, от които 41 са в интензивно отделение.
„За последното денонощие от 300 теста, 18, 4% са положителните. Това говори за много таргетно търсене. В предишните дни при по-голям брой направени тестове в големи групи нямаше нито един положителен резултат. В неделя има области, в които не са подали нито един резултат, което означава, че не е правено изследване. Броят на направените тестове ще расте в следващите дни. Очакваме скоро да се включи и системата за автоматично отчитане на резултатите от тестовете, когато вече ще могат да бъдат следени с точност“, каза ген. Венцислав Мутафчийски.
Той допълни, че струпването на хора винаги крие рискове. „Можете да ме питате какво ще стане, като излязат децата на в парковете сега. Ще има влошаване на ситуацията, това ще стане“, каза той.
„Имаше минипик в началото на април, около Цветница имаше отчетлив спад, а сега стремително вървим на горе“, допълни още ген. Мутафчийски.
По думите му най-важното е ограниченията да са такива, че здравната система да може да понесе заболеваемостта. В България са 80% случаите на хора, които прекарват заболяването леко и може да се лекуват в домашни условия, но главният индикатор в света за отпускане на мерките е броят на свободните интензивни легла.
Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Критерият "свободни интензивни легла" е по-скоро политически. При това грешен. Все още не е сигурно дали интензивността на медицинската намеса не е, сама по себе си, част от причините за смъртност. Подобен подход трудно може да осигури обществена подкрепа, защото за повечето хора това е абстракция. За до го докараме да прилича на реална заплаха размахваме чували, ковчези, спорни, от етична гледна точка, кадри от интензивни отделения. Страхът не можа да бъде вечно ефективен. След известно време на преекспониране води до непукизъм, придружен с омраза. Тогава става страшно и кривата става неуправляема.