По данни от Националната референтна лаборатория „Грип и остри респираторни заболявания“ през месец януари 2020 г., от изпратени проби за вирусологично изследване за грип, инфекция с грипен вирус тип А е доказана при 279 лица, а през месец февруари 2020 г. - инфекция с грипен вирус тип В е лабораторно потвърдена при 51 от изследвани в референтната лаборатория лица. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП Николай Тишев относно регистрирани в страната през месеци януари и февруари заразени с грипни вируси тип А и В и починали вследствие на усложненията от грип лица, както и за заразени през месец март български граждани е COVID-19.
„От въведените в модула за провеждане на случай-базиран надзор на тежки остри респираторни заболявания на Информационната система за събиране и анализиране на данни за заболяемостта от грип й остри респираторни заболявания, за починали от тежки остри респираторни заболявания са посочени осем хоспитализирани заболели, вследствие на прекарани заболявания като пневмония или бронхиолит и настъпили усложнения. Данните за грипен сезон 2019/2020 г. са подавани от четири лечебни заведения за болнична помощ от области Габрово, Перник, Русе и Хасково“, казва министърът.
Той уточнява, че през пернела на грипния сезон проби за изследване за грипен вирус тип А и тип В се взимат от предварително определен брой заболели лица, съобразно динамиката на епидемичния процес. При сентинелния надзор на грип и остри респираторни заболявания се наблюдава 10% от броя на населението в областния град.
За периода от 1 ноември до 31 март данните се съобщават ежедневно, а пред останалата част от годината - веднъж седмично.
„С цел осигурява възможност за сравняване на тежестта на грипните епидемии, както и проследяване на рисковите групи и вирусите, причиняващи тежки форми на грип към системата е създаден модул за провеждане на случай-базиран надзор на тежки остри респираторни заболявания от лечебни заведения за болнична помощ, ориентиран към тежко протичащите остри респираторни заболявания, причинени от грипни вируси“, допълва министърът.
Във връзка с епидемичното разпространеше на COV3D-19 в световен план и обявената от Световна здравна организация пандемия, в страната е въведена задължителна регистрация на всеки заболял с COVTD-19. Към 06.04.2020 г, броят на потвърдените случаи са 549, от които 22 починали. „Като причина на настъпване на смъртта при починалите е посочено възникнало усложнение на протичащата инфекция, проявяващо се като остър респираторен дистрес синдром или септичен шок и обостряне на придружаващи хронични заболявалия, като хронична обструктивна белодробна болест, хронично бъбречно заболяване и хронично чернодробно заболяване“, казва министър Ананиев.
Един от корифеите на физикалната медицина и рехабилитация в България, доц. доктор Слава Стоянова, ...
С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...