Подготвя се промяна в нормативната база за сключване на договори на лечебни заведения с НЗОК. Това каза днес в парламента новият здравен министър проф. Костадин Ангелов.
Министърът, заедно с двама свои колеги, бе изслушан в пленарната зала във връзка с новите мерки, които се предприемат в сектора.
„По отношение подготовката на системата държа да подчертая, че в момента подготвяме улеснение на нормативната база за сключване на договори с НЗОК на лечебните заведения, в които нямат инфекционисти на основен трудов договор“, каза той в отговор на въпрос от страна на депутата от БСП Десислав Тасков. Министърът поясни, че с промяната ще бъде разрешено и на болници, които имат сключен граждански договор с инфекционист, да могат да работят с Касата по съответните пътеки.
Той отбеляза още, че има готовност при по-голям натиск на здравната система да бъдат командировани лекари от едно лечебно заведение в друго, или пък от една в друга структура на една и съща болница.
„Към днешна дата пациентите с нужда от дихателна реанимация са 40 човека. Така че в момента нямаме сериозен натиск в здравната система и по отношение на огнищата и дифузното разпространение на инфекцията считам, че тя към настоящия момент е добре контролирана“, заяви проф. Ангелов.
След въпрос на депутата от „Обединени патриоти“ Георги Колев пък министърът се спря конкретно на общинските болници. Той отново припомни, че до края на годината те ще получат допълнителни 6 млн. лв., като с тях общата сума за годината, насочена към тези лечебни заведения, ще достигне 19 млн. лв. Проф. Костадин Ангелов информира, че предстои в тях да бъдат разпределени и 133 апарата за дихателна реанимация, за да могат да посрещнат нуждите на местното население при евентуална зараза с коронавирус.
Министърът коментира и връщането на учениците в училищата от началото на следващата учебна година. Въпросът бе повдигнат от проф. Георги Михайлов от БСП, който изрази възмущение, че са отворени нощните заведения, а децата не са върнати в училище.
Проф. Ангелов информира, че предстои създаване на междуведомствена работна група, в която ще има един зам.-образователен и един зам.-здравен министър, както и експерти. Въпросната група трябва „да даде отговор на въпросите какво се случва с началото на учебната година, да направим организация с ясно разписани мерки какво се случва в училищата когато има ученик с коронавирус, какви мобилни лаборатории да бъдат изградени, къде да бъдат изпратени и т.н.“, обясни министърът и допълни: „Така че преди 15 септември ние ще имаме отговори на тези въпроси и готовност учебната година да започне в нормални срокове“.
От 16 до 23 януари влизат в сила ...
Министерството на здравеопазването на Гърция обяви плановете си за модернизиране на спешните отде ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Костадинка Ангелова е отмъщението на Борисов към съсловието ни. Тиква бил, прост бил, еднокнижен бил и накрая ни натутрузи тази леля за министър.
Fekalnik -ministar,kakvo da ochakvam ?
Скоро НЗОК ще сключва договор и с болници, които изобщо нямат лекари на основен трудов договор. Само след като министърът промени нормативната база.
Глупако гъзАнгелов, Здравните каси в Европа не финансират епидемии, финансира ги правителството! Ходи на Карамазов в задника!
Обратното е. Карамазов търси задника на Костадинка Ангелова.
А на болници без хирурзи на основен трудов договор ще се разреши ли да извършват лечение по хирургични КП?