Местните власти на североизточния индийски щат Асам обявиха извънредни мерки за осигуряване на лечение на заразените от коронавирус, съобщи Агенция Ройтерс. Тъй като заболелите се увеличават, а в щата – един от най-бедните в Индия, липсват критично важни лекарства като ремдезивир и тоцилизумаб, е взето решение да се търят донори на плазма.
Става въпрос за преболедували от COVID-19, които имат желание да се отзоват доброволно на призива да станат дарители.
В опита си да стимулират пациенти, преборили инфекцията, властите на щата им предлагат облекчена процедура за постъпване на държавна работа и предимства при получаване на жилище.
При изявено желание се покриват пътни и други разходи за донори, които не са жители на щата, но са готови да бъдат полезни. В други случаи на място се изпращат лодки с медицински служители, които да доведат по вода желаещите на място в кръвните центрове. Това понякога е единственото възможно транспортно средство, тъй като щатът наскоро бе застигнат от тежки наводнения.
„Наскоро търсехме плазма на нулева група за наш пациент, който е лекар. Когато научихме, че има човек и е готов да дари, нашите хора отидоха в къщата му с лодка, доведоха го в болницата и той дари кръв“, заяви в интервю за Ройтерс здравният министър на щата Асам Химанта Бисва Сарма, цитиран от Ройтерс
По думите му плазма от едно преболедувало лице може да се използва за лечение на до двама пациенти с умерено тежка коронавирусна инфекция. Без навременно лечение състоянието на такива пациенти може да се влоши, а това означава, че ще са необходими лекарства, които там са силно ограничени.
"Убедихме се, че ако се назначи лечение с плазма между умерената и критичната фаза на болестта, резултатите са много, много добри", подчерта министърът.
Щатите Делхи и Одиша също търсят активно донори на плазма, тъй като броят на инфектираните рязко е нараснал през последните седмици. В цяла Индия той надхвърля 1,4 млн. души, а починалите са близо 33 000.
Един от корифеите на физикалната медицина и рехабилитация в България, доц. доктор Слава Стоянова, ...
С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Плазма добре ама защо човешка? Коне, свине и прочее говеда. Противозмийския серум да не е от хора? А тетаничния антисерум?
щото кравите там са свещени.