„Напълно безплатното здравеопазване е една от най-големите гордости на британците. То обаче се оказа неподготвено за мащаба на коронавируса.“ Това каза българската лекарка, работеща във Великобритания, д-р Теменужка Влахова пред bTV.
„До средата на март имаше затишие. Ние знаехме, че има коронавирус в Англия, но в същото време не виждахме случаите, които се случваха в Италия, в Китай и си мислехме, че нашата здравна система е достатъчно стабилна да устои. Мислехме си, че населението е достатъчно здраво да устои, защото то е добре ваксинирано. Но в момента забелязваме леко разклащане на основите и първият сигнал за това беше недостигът на защитно облекло за всеки един медик“, уточни д-р Влахова.
Здравният секретар на Острова е предупредил всички здравни работници да не разхищават предпазните средства. Според властите пълно защитно облекло не е необходимо при контакт с всички заразени, а само при пациентите, които са интубирани и в най-критично състояние. „Всеки ден се сменя статуса на болниците, всеки ден се сменя нашето защитно облекло. За момента се справяме, но не знаем до кога“, признава д-р Влахова.
Това, което й дава кураж и я кара да забрави за опасността от заразата e признанието и благодарността към лекарите, които британците изразяват всяка четвъртък вечер пред вратите и прозорците на домовете си, за да ръкопляскат в знак на съпричастност към всички здравни работници. Д
-р Теменужка Влахова е един от медиците на първа линия в борбата с COVID-19 на Острова. Признава, че подкрепата на хората ѝ дава кураж и я кара да забрави за опасността от заразата. „Вчера аз отидох в магазина и нямаше хляб. Една жена преди мен точно купи последния. Когато аз казах „има ли още хляб“ и магазинерът каза „не, съжалявам“, жената се обърна и видя че аз съм с униформа и даде хляба си на мен“, разказва българката.
Един от корифеите на физикалната медицина и рехабилитация в България, доц. доктор Слава Стоянова, ...
С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Лекарите ,които Бокчовата селения загуби. Комунетата тук и пролетрската паплач просто загубиха десетки хиляди лекари и медсестри изгонени от България заради ниското заплащне и тоталното неуважение на т.н общество от примитиви
Напускането на сестри и лекари в България започна още края на деведесетте. След 2007 просто стана по-лесно.
Сега след Брекзит ще е още по-лесно.Организирани полети ще извозват квалифицирани и недотам лекари и сестри за Острова.Даже британците са преметнали,че по-лесно да ги научат на английски.Не само берачи на ягоди и аспержи им трябват.