Данните за развитието на коронавирусната епидемия у нас са оптимистични. Това заяви , каза пред БНР д-р Нина Янчева от столичната Инфекциозна болница.
“Не само за нашата страна, но и за света се наблюдава тенденция за затихване на епидемията. Това е била еволюцията и на предишните коронавирусни инфекции от 2003 и 2012г., така че се надявам, че наблюдаваме затихване на епидемията“, категорична бе тя.
Д-р Янчева обясни, че вече 12 години се занимава с лечение на ХИВ инфекция и много неща от епидемията на коронавируса я карат да прави асоциация с началните години на разпространение на ХИВ инфекцията, когато тя е била още малко позната в света.
„Тогава също е имало доста конспиративни теории – има ли го този вирус, няма ли го“, припомни специалистът.
“Друго, което ме накара да правя асоциации, е спорът от коронавирус ли загиват пациентите, при които се случва този неблагоприятен изход, или от асоциирани заболявания. И общото, което намирам, е че при коронавирус тежките случаи са резултат на самия вирус. Както при ХИВ говорим за ХИВ асоциирани заболявания, вероятно и при коронавируса причините за неблагоприятния изход са такива асоциирани заболявания“, посочи д-р Янчева и направи следния паралел:
“Знае се, че коронавирусът води до деструкция в белия дроб, знае се вече, че уврежда кръвоносните съдове и променя кръвосисирването, така че това, което ние наблюдаваме и при лечението на тези болни, е развитието на едни асоциирани заболявания“.
Има много проучвания, които се стремят да навлязат по-дълбоко в механизмите на болестта, добави още тя. По думите й няма разлика в чувствителността към засягане – тя е еднаква при мъжете и при жените, но мъжете боледуват по-тежко и стремежът на някои изследователи е да открият защо това е така. Едно от обясненията е, че мъжете имат специфични рецептори, с които се свързва коронавирусът. Тестостеронът също играе някаква роля, защото е доказано, че мъже лекувани с хормонотерапия по повод простатен карцином са по-малко податливи на коронавирусна инфекция, т.е. при тях тестостероновите нива са значително по-ниски в резултат на лечението.
Според д-р Янчева много надежди се възлагат и на изследователската програма „Солидарност“, в която са включени пациенти от много засегнати страни, с повече случаи ня тежко и средно тежко протичане на болестта – Португалия, Франция, Испания, Швеция, Норвегия. Те са били разделени на три групи според типа лечение, което са получавали. Първата група са получавали противовирусния препарат ремдезивир, разработен първоначално за лечените на хепатит C и Eбола инфекция, втората е получавала познатата противовирусна комбинация прилагана при ХИВ – СПИН – лопинавир/ритонавир с много добър ефект, а при третата към тази комбинация е бил добавян и бета-интерферон. Отделно четвърта група е била лекувана с хлорохин и хидроксилорохин. Резултатите се обобщават и България също ще може да се възползва от тях, каза д-р Янчева. Тя бе категорична, че у нас има достатъчно добри специалисти с опит при лечението на ХИВ в София, Пловдив и Варна и те ще могат да се справят и с лечението на коронавирусната инфекция.
По думите на специалистката има надежда в бъдеще да се намерят конкретно противовирусно лекарство само за COVID-19.
Един от корифеите на физикалната медицина и рехабилитация в България, доц. доктор Слава Стоянова, ...
С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...