„СЗО има много ясни предписания как се разхлабват мерки - това трябва да става мярка по мярка, и едно от най-важните неща, за които по-малко сме говорили, е комуникацията на риска - обществото да бъде въвлечено в дискусията за това защо се разхлабват мерки или пък защо се връщат обратно.“ Това каза експертът в офиса на СЗО в България доц. Михаил Околийски.
Това, което се наблюдава напоследък, е липсата на такава добра комуникация с хората защо се взимат тези мерки. Това води до едно повишено недоверие към тях и необходимостта да бъдат съблюдавани, допълни той.
Според него трябва да има един непрестанен разговор, диалог. "Представителите на бизнеса не са по-важни от общественото здраве. И това, което се използва като аргумент за отварянето на нощните заведения, че така и така хората влизат в по-интензивен контакт един с друг, не е особено валидно, защото в нощните заведения особено след едно определено време човек занемарява мерките, даже да е имал някаква идея за протективно поведение и всъщност по този начин не се помага на борбата с COVID-19", категоричен беше доц. Околийски.
По думите му скептицизмът у хората се дължи на първо място с неслучващата се комуникация на риска, и второ: с умората в хората и търсенето на изход от цялата тази ситуация, пренасищането с послания, с усилия.
"Много хора погрешно си помислиха, че с идването на лятото вирусът ще изчезне, а се случва точно обратното и това е трудно да се асимилира от човешкото съзнание. Може би най-лошото предстои, затова СЗО се опитва по един съвсем рационален начин да сподели тази информация с хората, но се сблъсква с едно желание вече всичко да е минало. Това обаче е пожелателно мислене и ефектът му е, че в много страни от балканския регион, например, в Западните Балкани има много интензивно увеличаване на новодиагностицираните, но това се разгръща най-вече в САЩ и Латинска Америка, където за последната седмица случаите са се увеличили с 50%", коментира доцентът.
На въпроса ще се спазва ли стриктно въвеждането на нови мерки, както това ставаше през март, той отговори: "Винаги ще има хора, които спазват мерките, които ги спазват и в момента и въпреки че изразяват исканията си пазят дистанция. И други, които подценяват риска, особено млади хора, които мислят, че ще прекарат заболяването по-леко, но забравят, че прибирайки се вкъщи, се срещат с по-възрастните си роднини и ги вкарват в един много голям риск".
„Оказва се, че има научни доказателства за много малки капчици аерозоли, които предават вируса, но мнозинството от случаите се дължат на предаването на директни секрети – при викане, кашляне и кихане. На есен се очаква и сезонен грип, и трябва населението да се ваксинира. Хората трябва да са готови да се ваксинират, наблюдаваме в същия момент кресливи групи от антиваксъри, които даже са смесени с протестите. Това граничи с престъпни действия. Ваксинацията срещу сезонния грип ще помогне в борбата с коронавируса. Освен ваксинирането - борбата с другите заболявания, спирането на тютюнопушенето и опазването на чистия въздух също биха спомогнали много“, каза доц. Околийски.
От 16 до 23 януари влизат в сила ...
Министерството на здравеопазването на Гърция обяви плановете си за модернизиране на спешните отде ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Този престъпник на снимката да се скрие!!!
банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/