„Очевидно сме много далече от края на епидемията и всякакви решения – както за отпускане на мерките, така и за тяхното връщане, би следвало да се вземат много внимателно и много пропорционално. Трябва да ограничим инфекцията, но и да не унищожим бизнеса и да не спрем живата". Този заяви пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, член на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса.
Повече от 30 лаборатории подават данни в информационната система, в която се следи развитието на епидемията на базата на резултатите от лабораторните изследвания, обясни той. По думите му непрекъснато се разширява обемът на изследваните проби, което води до по-голям брой новооткрити случаи.
„Ако в рамките на три дни се задържи тенденцията за 100 новозаразени с коронавирус, това би било сигнал да се върнат някои от ограничителните мерки, но засега вероятността да се достигне този брой е малка. Движим се в рамките на 40-50 до 70-80 случаи дневно и ръстът е стабилен“, категоричен бе главният държавен здравен инспектор.
Доц. Кунчев постави акцент върху факта, че има голяма разлика между отделните региони на страната. Той даде пример с областите Видин и Търговище, като посочи, че в област Видин заболеваемостта е силно изразена, докато в област Търговище все още няма открит нито един случай въпреки тестовете.
Очакванията на специалистите са, че срезовото проучване в Пловдив ще предостави най-сериозната информация, върху която те ще могат да изградят своите изводи. Според главния държавен здравен инспектор там ще бъде открито между 2 и 5-6% носителство на антитела.
Доц. Кунчев коментира и резултатите от домовете за възрастни хора в страната. По думите му те не са толкова лоши, въпреки, че в момента се създава усещането, че тези домове са пламнали от инфекцията.
„Към момента има около 60 заразени сред домуващите и 20 от персонала на фона на близо 15 000 обитатели на тези домове и около 2 000 работещи там. Като процент не е високо, лошото е, че е концентрирано в няколко заведения, И в болниците, и в социалните домове лимитаращ фактор е персоналът", обясни доц. Кунчев.
Тай засегна и темата за пристигащите пътници по летищата, като посочи, че до този момент българските здравни власти са получили 16 предупреждения от капитани на полети, че в самолета им има хора със съмнения за коронавирус.
„Лошото е, че прибирайки се в страната, много хора не попълват коректно анкетите и ако не бъдат хванати, заразяват своите близки и познати. От началото на годината до момента у нас са се прибрали 120 000 наши сънародници. Поставили сме под карантина 10 000 души. Нови огнища вероятно ще има. Целта е да ограничим до минимум разпространението и то да бъде контролирано", каза доц. Кунчев.
Европейската агенция по лекарствата (EMA) е готова да подкрепи прилагането на новия регламент на ...
Почина д-р Дора Матеева. За това съобщават от кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски&ldqu ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Ами с полиция още на сълбичката на самолета да ги чакат и хванат,за да не изюбягат,толкова е просто!
И да си плащат на момента здравните вноски,нали се връщат напечелили.Никой не обелва и дума,че всички са неосигурени и тук,и там. И никой не им е длъжен да ги лекува безплатно.
Има ли движение на хора по границите заразата е неизбежна !
Погранични временни карантинни палаткови лагери за влизащите, които са предупредени, че са нарушители. Незнанието на закона не оправдава за нарушаването му и не освобождава от лична отговорност. Иначе, виждаме как отговорност за "незнаещите" понасят другите, които спазват правилата, което е правно неадекватно, неморално и търпят финансови, материални щети и нематериални вреди за неопределено време нататък.
адекватен човек от бившия т.нар. "ЩАБ".