"В сравнение с началото на пандемията нещата са коренно различни като брой легла, които могат да посрещат болни. Фактът, че вече болните са над 850 и никъде нямаме отказ от приемане, е доказателство за това". Това заяви пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
"Ние споменахме, че ако болните станат 1000, това ще затрудни системата. Тя и при 850 си е затруднена, но отново казвам – няма и откази. Проблемът е, че COVID е много неравномерно разпределен. Докато в Благоевград от вчера имаме близо 100 новозаразени, имаме две-три области без нито един. Системата като цяло ще се справи, но това цяло не върши работа за тези, които са на най-големия зор в момента“, каза още той.
Доц. Кунчев беше категоричен, че никой няма да остане на улицата. „Ако трябва, ще оборудваме една болница само за COVID, но проблемът не е в сградите и в леглата, а в персонала. Недостигът на персонал е ключовият момент“, каза той.
Главният държавен здравен инспектор каза, че в момента се търсят както доброволци за старческите домове, така и за всички РЗИ в страната. „За съжаление след първата вълна на съпричастност и интерес, сега почти няма такива“, каза той.
„Легла все още има. Това, което е подадено в заповедта на министъра, в момента е запълнено 50%. Има резерв, но той не е навсякъде. Там, където в момента е най-тежка ситуацията, трябва да търсим възможности“, допълни доц. Кунчев.
По думите му, няма прогноза за това колко тежки месеци ни предстоят. „Никой не може да каже, ако кажа нещо такова, ще излъжа. Няма такава прогноза, самата СЗО признава, че не трябва да се правят прогнози, защото няма научна база, на която те да се разработят“, каза още доц. Кунчев.
Той коментира и въпроса дали трябва да има специални хотели за карантина на заразени туристи по Черноморието. „Аз лично имам съмнение, че ще имаме нужда от такива хотели. Факт е обаче, че чартърните полети намаляха с 80-90% и ако туристите са положителни, организираме трансфер от страната, от която са. В България такъв случай все още не е имало, но почти всеки ден организираме туристи от Гърция към Дунав мост за Румъния“, каза доц. Кунчев.
„На Балканите бяхме свидетели на една мощна вълна от повишаване на случаите, на сега тя утихва, има едно плато. Започна повишаване в Западна Европа. Мерките не се спазват и това доведе до по-мощно повишаване. Глобите няма да помогнат, тъй като няма контролна система, която да следи всичко. Хората психологически приеха, че вирусът не е проблем“, каза доц. Кунчев.
Той коментира и разпространението на заразата в старчески домове у нас, които се превърнаха в огнища. „В най-тежките домове - за възрастни, за хора с увреждания, процентът на персонала е 50-60. От 200 домуващи, работят 100, няма как да направите една плътна бариера при разпространение на зараза по въздушно-капков път“, обясни доц. Кунчев.
И през септември директори на РЗОК са дали формални доклади във връзка с изпълнение на утвърденит ...
През изминалата седмица (21-27 октомври) Столичната РЗИ е регистрирала един случай на треска денг ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Някоя хубава частна болница в София, нали
"Доц. Кунчев: Ако се наложи, ще отделим болница само за COVID....", в която болница да работят, като доброволци, докторите от парламентарната комисия по здравеопазване начело с Дафиткова! Други доктори не останаха - всички запрашиха през Терминал 2 към по-добър живот!