Два типа мерки предлагат управляващите за гарантиране финансирането на болниците и медиците по време на извънредното положение във връзка с епидемията от COVID-19. „Едната цели стимулиране на работещите на първа линия по време на епидемията, а другата – да се регламентира авансово плащане на болниците за неизвършена дейност“, каза председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова по време на дебатите в парламента по Закона за актуализиране на държавния бюджета за 2020 г.
Текстът, касаещ финансирането на лечебните заведения в условия на пълна забрана за извършване на профилактични действия и планови дейности, е предложен в Закона за мерките и действията по време на извънредно положение.
По информация на Zdrave.net причината за допълването на текста в закона е, че по решение на Надзорния съвет на Касата от днес, е нужно законово основание, на чиято база Касата ще може да изплати 85% от очакваните постъпления на лечебните заведения, които са с ограничена дейност заради кризата с Covid-19.
В Закона за бюджета е записано, че промени на разходите за персонал могат да се извършват само с акт на Министерския съвет при структурни промени, за дейности, свързани с превенция на разпространението на COVID – 19, лечението на заразените или ограничаване на последствията от пандемията, както и при компенсирани промени между бюджети.
Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Не е ли необходима и промяна в Закона за здравното осигуряване?