Британски учени, анализиращи данни от широко използвано приложение за проследяване на симптомите на COVID-19, са идентифицирали 6 различни типа заболяване, всеки от които се отличава с група характерни симптоми, съобщава Агенция Ройтерс.
Екипът изследователи работи в King's College London и твърди, че шестте типа коронавирусна инфекция се дефинират на базата на два основни критерия - степен на тежест на инфекцията и вероятност пациентът да се нуждае от дихателно подпомагане и кислородотерапия, ако бъде хоспитализиран.
Според екипа резултатите могат да помогнат на лекарите да прогнозират кои пациенти с COVID-19 са най-застрашени и вероятно ще се нуждаят от болнична помощ при бъдещи вълни от епидемията.
„Ако можете да предскажете кои са тези хора на петия ден от началото на симптомите, имате достатъчно време да предприемете адекватни действия и да се ориентирате бързо към подходящите интервенции като проследяване на нивата на кислород и глюкоза в кръвта и гарантирате, че пациентите са оптимално хидратирани“, коментира д-р Клер Стивс, ръководител на проучването.
Освен трите симптома, които се определят като ключови за COVID-19 - кашлица, треска и аносмия - загуба на обоняние, данните от приложението са откроили и още няколко важни и често срещани - главоболие, мускулни болки, умора, диария, объркване, загуба на апетит и задух. Изследователите отбелязват също така, че има значителни вариации в резултатите – при някои пациенти са налице леки грипоподобни симптоми или обрив, при други симптоматиката е остра и смъртта настъпва бързо.
Екипът определя характеристиките на 6-те типа по следния начин:
„Грипоподобен“, без треска: главоболие, загуба на обоняние, мускулни болки, кашлица, болки в гърлото, болки в гърдите, без температура.
"Грипоподобни", с треска:главоболие, загуба на обоняние, кашлица, болки в гърлото, дрезгавост, треска, загуба на апетит.
Стомашно-чревен: главоболие, загуба на обоняние, загуба на апетит, диария, болки в гърлото, болки в гърдите, липса на кашлица.
Тежко протичащо първо ниво, с водещ симптом умора: главоболие, загуба на обоняние, кашлица, треска, дрезгавост, болка в гърдите, умора.
Тежко протичащо второ ниво, с водещ симптом объркване: главоболие, загуба на обоняние, загуба на апетит, кашлица, температура, дрезгавост, болки в гърлото, болки в гърдите, умора, объркване, мускулна болка.
Тежко протичащо трето ниво, с водеща коремна и дихателна симптоматика: главоболие, загуба на обоняние, загуба на апетит, кашлица, висока температура, дрезгавост, болки в гърлото, болки в гърдите, умора, объркване, мускулна болка, задух, диария, коремна болка.
Пациентите от трите типа тежко протичащи инфекции в повечето случаи са индицирани за хоспитализация и с много по-голяма вероятност се нуждаят от дихателно подпомагане, казват изследователите.
Екипът уточнява, че все още проучването им не е оценено от независими експерти.
Охранителят на ЦСМП – София, който беше ...
1 443 818 лв. е спестила НЗОК от прилагането на новата формула за заплащане на онколекарствата. Т ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...