Специфичната мутация в новия коронавирус може значително да повиши способността му да заразява, показва проучване на американски изследователи, съобщава Агенция Ройтерс.
Изследването може да обясни защо ранните епидемии в някои части на света не са достигнали до такива огромни размери, в сравнение с епидемиите в други огнища като Италия или Ню Йорк например, допускат експерти от Scripps Research.
Мутацията, наречена D614G, увеличи броя на "шиповете" върху коронавируса - това е частта, която му придава специфичната форма, която го отличава от други вируси. Точно тези шипове позволяват на вируса да се свързва и заразява клетките.
„Броят на функционалните шипове на вируса е 4 или 5 пъти по-голям поради тази мутация“, казва Хиерюн Чоу, един от старшите автори на изследването.
Изследователите отбелязват, че все още не е известно дали тази малка мутация има отношение към тежестта на симптомите на заразените хора или води до по-висока смъртност.
Изследователите, които провеждат лабораторни експерименти са на мнение, че е необходимо да се направят повече изследвания, в това число и контролирани проучвания, признати като златен стандарт за клинични изпитвания, за да се потвърдят техните открития от ин-витро експериментите.
Предходни проучвания показват, че новият коронавирус SARS-CoV-2 мутира и се развива, докато се адаптира към своите човешки гостоприемници. Мутацията D614G бе набелязана от изследователите като обект, на който трябва да се обърне специално внимание в спешен порядък, тъй като е много вероятно тя да се окаже доминираща мутация.
Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Безплатен Софтуер за диференциално броене на кръвни клетки с микроскоп. ДКК- Диференциална Кръвна Картина. За да я намерите в интернет пишете в Google: диференциален брояч. Програмата имитира функцията на реален WBC Диференциален брояч с 8 бутона. Работи на Windows 10, Windows 7 и Windows XP. Използва се клавиатурата на компютъра за самото броене. https://sites.google.com/view/wbccounterwindows/