Коронавирусната инфекция е многопрофилно заболяване, то води до полиорганна недостатъчност, а БЦЖ ваксината стимулира паметовите клетки и създава трениран имунитет. Това заяви в Сутрешния блок на БНТ акад. Богдан Петрунов, изследовател с дългогодишен опит в областта на имунологията и алергологията. Той бе категоричен, че всички страни, в които е имало такава ваксина, заболяванията са преминавали по-леко, защото тя стимулира естествения имунитет.
Защитата на организма трябва да е на базата на симулиране на естествен имунитет, посочи акад. Петрунов и обясни, че имуностимулаторите и имуномодулаторите са от голямо значение. По думите му е добре да се преодолее дефицитът на витамин Д. Въпросът с витамин Д е колосален в съвременната медицина. Около 400 единици на ден са важни за подкрепа на целия организъм. Витамин Д3 и витамин С са възможни антиоксиданти, те унищожават възпалителните процеси в организма, добави той.
Изграждането на колективен имунитет става трудно, категоричен е имунологът. Тези страни, които тръгнаха по пътя на създаване на колективен имунитет - Швеция, Англия, Белгия - имат по-висока заболеваемостта и смъртност, обясни проф. Петрунов.
Антителата, които се образуват след преболедуване не могат да бъдат основа за траен имунитет, обясни акад. Петрунов. В Китай 6 години след първата епидемия 2002 г. са открити Т-лимфоцити, които могат да дадат имунна реакция. Ако ваксината се създаде на тази база, имунитетът може да трае 5-6 години. Според него е възможно тези носители на имунологичната памет да се изработват в белия дроб, а ваксините срещу коронавируса ще бъдат насочени в тази насока, е неговото мнение.
В някои държави се правят и проучвания дали тази ваксина ще има антивирусен механизъм на действие, а като цяло учените се насочват най-вече към изследването на клетъчния имунитет и по-конкретно на Т-лимфоцитите, които носят паметта на болестта.
Т.нар. цитокинова буря - свръхреакция на имунитета, се случва само при тежко заразените пациенти. При леко и среднопротичащите няма такава свръхреакция на имунитета.
Според него най-точно може да се прецени състоянието на епидемията, ако изчислим броя на положителните и броя на починалите. Ако редовно се правят примерно тестове на 1000 души, тогава може най-точно да се каже колко са заразените и колко са починалите, обобщи акад. Петрунов.
В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...
Най-очакваният гост на Коледа – Д ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Академик Петрунов: Няма 100% доказателство за имунитет срещу COVID-19, ще живем дълго под някаква карантина 27.04.2020 08:10 1732 Снимка: iStock/Guliver Сподели Сподели Сподели За съжаление не може да се каже категорично, че сме защитени от COVID-19, ако сме преболедували и имаме антитела имуноглобалин G. Провеждат се много проучвания в целия свят – ако се окаже, че антителата не са ефективни, ще трябва да се мислят нови методи – например изкуствено създадени антитела. Това каза имунологът и алеголог академик Богдан Петрунов, който е носител на наградата "Лекар на годината". Прочети още : https://www.actualno.com/healthy/akademik-petrunov-njama-100-dokazatelstvo-za-imunitet-sreshtu-covid-19-shte-jivem-dylgo-pod-njakakva-karantina-news_1456906.html © Actualno.com
Холивуд спешно търси медици - специалисти по COVID-19