„Натоварването, на което са подложени лекари, медицински сестри и персоналът на лечебните заведения е огромно и често изтощението е до краен предел. Синдромът на професионалното прегаряне или burnout синдром засяга около 30-40% от заетите в здравната система“. Тези данни представи главната сестра на МБАЛ - Пазарджик Елена Станчева - магистър по консултативна психология, в презентация на тема „Професионално прегаряне при медицинските специалисти- burnout синдром“.
Тя обясни, че основните фактори за това състояние винаги са комплексни, като сред тях най-важните са физическото и емоционалното изтощение, разочарованията, депресията и усещането за празнота.
На презентацията присъстваха лекари от отделенията, старши сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, както и служители на администрацията.
„Когато сме „прегрели“ и имаме първите симптоми за това, трябва да се спрем, да видим къде грешим, да подредим приоритетите си и да вземем навременни мерки. Работата без почивка крие рискове както за собственото здраве, така и от допускането на грешки“, подчерта Елена Станчева и акцентира върху разликата между хроничната умора и burnout синдрома, при който намразваме професията си.
„Първите симптоми ни говорят, че е време за някаква промяна. Не трябва да гледаме на себе си като на застинала скала, която не може да се промени, защото в живота си човек използва едва 5% от своя потенциал. Ако не намерим сили за промяна у себе си, трябва да потърсим помощ и да се стремим към баланс. Често възникват безсмислени конфликти в резултат на емоционална незрялост и криворазбрани ценности“, каза още Елена Станчева.
Тя бе категорична, че „егото“ на човека не може да помогне, когато той има проблем.
„В конфликтите с другите трябва да виждаме възможност за повишаване на емоционалната си интелигентност, която е различна от рационалната. Да отстъпиш в полза на добрия тон не е слабост, а е признак на емоционална зрялост и мъдрост“, обясни главната сестра и посъветва всички да намират време за своята тишина и тиха спирка в ежедневието, било сред природата или на друго любимо място.
„Поемайте дълбоко въздух и вентилирайте напрежението. Да намерим своите минути тишина и подредим мислите си. Да излезем на разходка сред природата, да вършим любими неща, за да намалим стреса, да повишим хормоните на щастието и обмяната на веществата. Така сами ще си помогнем, когато сме претоварени“, препоръча Елена Станчева.
В края на срещата тя пожела на своите колеги да останат да работят в болницата и в България и да вземат мерки навреме, за да не стигат до професионално прегаряне.
Тази старша мед сесетра не знае .и ,че Бърнаут синдром се отнася само за ВИСОКОПЛАТЕНИ на Запад професии с висока отговорност и психична пренатовареност. А тук в пролетарската кочинка се отнася за НИСКОПЛАТЕНИ професии с висока отговорност. Тоест това тук не е Бърнаут синдром ,а комунистическа експлоатация и ,изтощаване с комунизъм ,малтретиране с комунизъм ,навикване с комунизъм, обвиняване ,че не желаеш да си роб на комунистите и цялата палитра на едно робство. Така, че спрете да преписвате и повтаряте папагалски неща от западната психология ,да ги лепите нелепо тук за неща, които тотално не са идентични и да се оправдавате пак с лекарите ,които били прегорели. Не са прегорели ,а изпепелени от комунистическите ви порядки и безумната алчна експлоатация, хвърлени на пролетарската сган в краката десетилетия при това фалшива демокрация всъщност нежелание за скъсване с комунизма и скапания Семашко.