Петък, 27 Декември 2024
21
септ
 

ARPharM изрази тревога от предложението на ЕК във връзка със Сертификата за допълнителна защита

Петък, 21 Септември 2018 | 16:40:26


Предложението на Европейската комисия за промени в лекарствената политика, включващи въвеждане на изключения от Сертификата за допълнителна защита (СДЗ) на медикаментите под патент, будят тревога у научноизследователската фармацевтична индустрия в Евро

Предложението на Европейската комисия за промени в лекарствената политика, включващи въвеждане на изключения от Сертификата за допълнителна защита (СДЗ) на медикаментите под патент, будят тревога у научноизследователската фармацевтична индустрия в Европа.

Това заявяват в своя позиция от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM). По думите на организацията, то намалява правата върху интелектуалната собственост и изпраща сигнал на света, че Европа отслабва ангажимента си към стимулите за разработване на иновации, които защитата на интелектуалната собственост предоставя.

Припомняме, вчера позиция по предложенията бе изразена от Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА). От там приветстваха идеята за промяна и настоятелно препоръчаха на правителството да я подкрепи.

„Защитата на интелектуалната собственост в областта на фармацията, в това число и СДЗ, създава стимулите и изгражда основите на фармацевтичната иновация. Това е жизнената сила на нашата индустрия. С над 7000 лекарства в процес на разработка към настоящия момент, системата доказано работи: тя дава възможност за развойна дейност от този мащаб въпреки високия риск от провал - само 1-2 от 10 000  молекули стигат до пазара. Новите терапии ще продължат да спасяват, подобряват и удължават живота на пациентите, ще контролират и забавят хода на заболяването, ще предотвратяват болестите и ще намаляват общите разходи за системите на здравеопазване“, посочват от ARPharM, като отбелязват, че Сертификатът за допълнителна защита има за цел да компенсира част от ефективния срок на патента, изгубен по време на разработването на едно лекарство, който през последните години достига до 15 години.

От Асоциацията посочват, че е изключително важно крайният законодателен текст да дава яснота и сигурност до какво води „изключението от СДЗ“ и при какви условия се прилага. Окончателният нормативен текст трябва да гарантира, че правата на интелектуална собственост на иноваторите не се накърняват допълнително, смятат те. Според тях е нужно да се изясни, че изключението се прилага относно производство с цел износ в трети държави, където няма закрила на интелектуалната собственост или където тя е изтекла. „Това е от съществено значение, за да се гарантира, че законодателството на ЕС не улеснява нарушаването на правата на интелектуална собственост в Европа. В допълнение, генеричният или биоподобен производител трябва да действа добросъвестно и да вземе подходящи мерки за спазване на обхвата на „изключението от СДЗ“, както и всички други права на интелектуална собственост“, пишат от ARPharM в позицията си.

Какви са предложенията на Асоциацията във връзка с темата и каква е цялостната им позиция по въпроса можете да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
hHAp


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Сотиров: Трябва да мерим и удовлетвореността на пациента от психиатрична терапия
27.12.2024 11:19:45

Д-р Сотиров: Трябва да мерим и удовлетвореността на пациента от психиатрична терапия

Това е общ „крясък“ на здравната стационарна психиатрична система в страната. Когато ...

Общинският съвет в Сандански прие декларация в подкрепа на медиците от МБАЛ „Югозападна“
27.12.2024 10:30:50

Общинският съвет в Сандански прие декларация в подкрепа на медиците от МБАЛ „Югозападна“

С пълно мнозинство на извънредно заседание, приключило преди минути, общинските съветници в Санда ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...