Над 500 пациенти с висок риск от диабет тип 2 преминаха през безплатните изследвания на гликиран хемоглобин в кампанията „Не чакай диабета! Изследвай се днес!“ на Института за здравно образование, съобщават организаторите.
Партньори в кампанията бяха Центърът за превенция на диабета на УМБАЛ „Александровска“ и още 11 лечебни заведения в София, Пловдив, Варна и Бургас. Целта бе ранна диагностика и предотвратяване на заболяването чрез информиране и промяна в начина на живот.
Интересът към скрининга бе много голям, на горещия телефон на кампанията и през специалната платформа за записване бяха регистрирани над 5000 запитвания. Всички участници в изследванията бяха хора с два или повече рискови фактора. По-голямата част от изследваните бяха жени – близо 70%. При 60% от всички бяха установени предиабетни и диабетни нива на гликиран хемоглобин. Също при 60-64% от изследваните бе установена хипертония или наднормено тегло. Най-младият участник в скрининга бе на 18 г., а най-възрастният – на 94 г., отчитат организаторите.
„Има голям смисъл от провеждането на такъв тип кампании. Открояваше се очевидният интерес, който хората имаха към своето здраве“, споделиха ендокринолозите, които провеждаха скрининга. Те са категорични, че ранното откриване на предиабетни и диабетни състояния може да предотврати много труднолечими усложнения, което е добре не само за отделния пациент, а и за цялата здравна система.
„Кампанията се оказа не само метод да се погрижим за себе си, но и за близките си – родители записваха децата си, деца записваха родителите си. Жените водеха мъжете си, а мъжете – жените си. Имахме и млада пациентка, веднага приета по спешност в Клиниката по ендокринология с новооткрит захарен диабет тип 2, тежко декомпенсиран. Ако не беше тази кампания, най-вероятно нейното заболяване щеше дълго да остане недиагностицирано, което би довело до трайни и необратими усложнения“, сподели д-р Наталия Конова, координатор на кампанията в УМБАЛ „Александровска“.
В голяма част от случаите диабетът може да бъде предотвратен с правилно хранене и начин на живот, без да се стига до медикаменти или инжекции с инсулин. Затова е важно хората в риск да бъдат изследвани и консултирани преди диабетът да влезе в живота им.