В момента в света 25% от онкопациентите се лекуват амбулаторно и вкъщи, а през 2025 г. се очаква това да се случи с 50% от тези пациенти. Това е свързано с по-голяма удовлетвореност на пациентите и с по-ниски разходи за обществените фондове. Това каза д-р Елина Белева, дм от Клиниката по медицинска онкология по време на Четвъртата професионална среща в Медицинския университет – Пловдив „Хематология и онкология – успехи и предизвикателства”, която се проведе миналата седмица. Тази тенденция в световната практика означава повече амбулаторни процедури, създаване на обучени мобилни онкологични екипи, използване на преносими инфузионни помпи и наличие на перорални химио- и таргетни терапии, допълни тя.
Научната програма на конференцията откри проф. д-р Жанет Грудева, дм с лекция, посветена на еволюцията в лечението на хемофилия А и на най-новата навлизаща терапия. Стана ясно, че през 40-те години на ХХ век пациентите с това вродено заболяване, свързано с липса на кръвосъсирващ фактор VIII, не са доживявали зряла възраст. С въведените през 60-те години плазмени продукти рязко се намалява смъртността, но остават уврежданията по ставите от постоянните кръвоизливи. През 90-те години ефектът на заместителната терапия с рекомбинантен фактор на кръвосъсирването значително се повишава. А днес вече съществува съвременна терапия, основаваща се на нова концепция – не заместване на липсващия кръвосъсирващ фактор, а неговото байпасиране, което позволява на пациента да го инжектира не всеки ден, а на 5 или на 7 дни. Проучване в 19 страни за 54 месеца с пациенти с тежка хемофилия А доказва, че терапията ефективно превентира ставните кръвоизливи и няма значими нежелани лекарствени реакции. От 2020 г. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще заплаща този медикамент.
Д-р Мария Влайкова – началник на Клиниката по лъчелечение акцентира върху рисковите фактори за появата на рак на главата и шията – основно тютюнопушене и употреба на алкохол. Оказва се, че 85% от случаите на рак на главата и шията са свързани с тютюнопушене. Годишно от този вид рак заболяват 630 000 души (5%) в света, но половината от тях умират още през първата година.
Доц. д-р Веселина Горанова се спря върху новостите в лечението на мултипления миелом и специално на първия перорален медикамент от този клас. Клиничните проучвания досега показват, че благодарение на медикамента преживяемостта на пациентите с напреднало заболяване се увеличава с над година и половина, при това при запазване качеството на живот.
Организатори на събитието са МУ Пловдив, Клиниката по клинична хематология, Клиниката по педиатрия и генетични заболявания, Сдружение „Спри рака” и голяма община Пловдив.
Десетки подкрепиха пациентите със злокачествени заболявания на кръвта
30.09.2019 09:40:03Преди 15 години беше немислимо да спрем терапията на пациент с онкохематологично заболяване
24.09.2019 15:56:25 Елена ЦветковаБлаготворителен крос „Спри рака” ще се проведе в Пловдив
19.09.2019 10:59:10