36 млн. лв. недостиг на средства в болничната помощ до края на 2023 г. прогнозират от НЗОК на база на отчетите на лечебните заведения преди 30 ноември. Това казва управителят на НЗОК Станимир Михайлов по време на заседанието на Надзорния съвет, проведено на 1 декември, става ясно от стенограмата.
Недостигът може да бъде покрит от оставащите средства в резерва, но заявката на средства за болнична помощ през декември за дейността на изпълнителите през 2023 г. можело да надхвърли сумата по резерва.
Недостиг се очертава и при средствата в СИМП, като към 30 ноември той е в размер на 5 397 933 лв.
С формирания остатък от 10 799 456 лв. в ПИМП ще бъде предложено на БЛС да бъде извършено авансово плащане през м. декември 2023 г. за дейността на изпълнителите на първична помощ, която се заплаща през 2024 г. с бюджет 2024 г., като по този начин средствата за ПИМП през 2024 г. ще бъдат завишени.
Най-големият формиран остатък е в МДД – 61 620 057 лв. Тези средства ще бъдат предложени също за авансово заплащане на лабораториите, които трябва да подпишат и допълнителни споразумения. Всички изпълнители, които ще ползват авансово заплащане, ще имат изработени специални договори, казва Михайлов.
Остатък от близо 7 млн. лв. е формиран и при денталната помощ, като с тези средства се предлага да бъдат извършени авансови плащания и впоследствие да бъде увеличен бюджетът на дентална дейност за 2024 г. „По този начин може да се отговори в известна степен на предложенията на БЗС, които касаят 2024 г. в бюджетната ни процедура за повече средства за дентална помощ за следващите години. Тези средства биха помогнали“, казва още Михайлов.
В отговор на информация за очакваното изпълнение на бюджета на НЗОК към 30 ноември надзорниците се възмущават от отсъствието на директора на НАП Румен Спецов и липсата на яснота за събраните здравноосигурителни вноски до момента. „Изпълнителният директор на НАП трябва да внесе спокойствие в членовете на Надзорния съвет за регулярност на постъпването на вноските, сигурност и т.н. Това е негово задължение. Този въпрос ще го поставя пред Тристранния съвет, тъй като това не е участие. Не може ние да идваме, така наречената обществена квота, редовно, а той от държавната квота защитава държавния интерес и го няма“, казва представителят на БСК в Надзора проф. Григор Димитров.
„За пръв път от 12-годишното ми участие в Надзорния съвет няма допълнителни средства. Ако си спомняте, сме получавали по 150, 200, 250 млн. лв. сме получавали. За пръв път няма допълнителни средства. По този повод на последното заседание ще предложа г-н Спецов да внесе писмена справка за постъпилите осигурителни вноски за 2023 г. и колко от тях са внесени“, допълва още Димитров.
„Това може би е първата година, в която няма да получим допълнителни приходи от здравноосигурителни вноски. До сега винаги някаква сума се е получавали и затова звучи странно, че никакви пари няма да има“, казва и представителят на КНСБ д-р Иван Кокалов.
Целия текст на стенограмата може да видите тук.
Що за ТЕСНИ специалисти са нашите...при условие, че не практикуват специалността в нейния пълен обем в клиника, където им е мястото и частично да консултират в извънболничната помощ, както е в цивилизования свят - Испания+. Всичко останало е работа на ОПЛ- разбира се адекватно обучени и мотивирани, а не подритвани и претоварени, както е в Бг. Проблемът у нас е, че има излишък на тесни, извънболнични , специалисти и дефицит на истински подготвени джипита. И много течове в системата- ТЕЛК, фалшиви рехабилитации, "профилактични" катетъризации и ендоскопии...
Що за ТЕСНИ специалисти са нашите...при условие, че не практикуват специалността в нейния пълен обем в клиника, където им е мястото и частично да консултират в извънболничната помощ, както е в цивилизования свят - Испания+. Всичко останало е работа на ОПЛ- разбира се адекватно обучени и мотивирани, а не подритвани и претоварени, както е в Бг. Проблемът у нас е, че има излишък на тесни, извънболнични , специалисти и дефицит на истински подготвени джипита. И много течове в системата- ТЕЛК, фалшиви рехабилитации, "профилактични" катетъризации и ендоскопии...
Значи тесните специалисти да хайдакат на 2 места, за сметка на здравето и живота си и така да крепят прогнилите БП и ИБП. А джипитата да работят по 5 часа на ден и накрая- 3000 лв премия. И сега по празниците цялата медицина ще се крепи на специалистите в болниците и спешната, защото джипитата никакви ги няма.
Върху специалистите по обща медицина се крепи цялото здравеопазване. Голяма част от тесните специалисти се занимават само с няколко заболявания и не са истински лекари. Разбират от много малка част от този океан, който е медицината. Затова и си позволяват да съветват пациентите да се обръщат към личните си лекари за почти всичко свързано със здравното състояние. Увеличението на заплащането в ПИМП се дължи на факта, че ако не привлечем достатъчно лекари да специализират обща медицина, системата ще се разпадне. Години наред се наливаха пари за болнична помощ и резултатът е ясен - все по-болно население. Причината е че тесните специалисти не могат да управляват цялостното здравно състояние на пациентите.
"С формирания остатък от 10 799 456 лв. в ПИМП ще бъде предложено на БЛС да бъде извършено авансово плащане през м. декември 2023 г. за дейността на изпълнителите на първична помощ, която се заплаща през 2024 г." КАКВО ГО УСУКВАТЕ? ДЖИПИТАТА/ НАЙ-НИСКО КВАЛИФИЦИРАНАТА ЛЕКАРСКА ПРОСЛОЙКА/ ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ ЩЕ ПОЛУЧАТ КОЛЕДНИ БОНУСИ, А ЗА ПИМП И БП, КЪДЕТО СА СПЕЦИАЛИСТИТЕ И Е ИСТИНСКАТА МЕДИЦИНА, КАКТО И ЗА ПЕНСИОНЕРИТЕ, КОЛЕДЕН СРЕДЕН ПРЪСТ! БЛИЗО ЕДИНАДЕСЕТ МИЛИОНА ЛЕВА РАЗПРЕДЕЛЕНИ НА МАЛКО НАД 3000 ДЖИПИТА ПРАВИ НАД 3000 ЛЕВА ЗА КОЛЕДНИ УДОВОЛСТВИЯ! ДА ИМ Е СЛАДКО! ЗА ТОВА СПЕЦИАЛИСТИТЕ ЗАПРАШВАТ ЗА ЧУЖБИНА И КАЧЕСТВОТО НА МЕДИЦИНАТА В БУЛГАРИСТАН СЕ СВЕЖДА ДО ВЪЗМОЖНОСТИТЕ НА ОБЩОПРАКТИКУВАЩИТЕ "СПЕЦИАЛИСТИ ПО ВСИЧКО"!