105 учебни заведения посрещат 15 септември с материална база, неотговаряща на здравните изисквания. Това става ясно от проверките за готовността на школата за новата учебна година 2016-2017 г., извършени от органите на държавния здравен контрол, съобщават от Министерство на здравеопазването. В края на всяка учебна година се прави оценка на състоянието на материалната база на училищата и при необходимост се предписват мерки, които трябва да приключат до откриването на новата. Дали те са спазени се проверява през август и началото на септември.
Обобщените данни от всичките 28 регионални здравни инспекции сочат, че учебните заведения, подлежащи на контрол, са 2 582. В тях за периода май-юни 2016 г. са извършени 3 430 проверки. Оказва се, че в 105 учебни заведения няма да бъдат изпълнени всички предписани мерки до започване на новата учебна година. Броят на неизпълнилите препоръките на здравните инспектори миналата година е бил 106. Други 329 учебни заведения са изпълнили предписаните препоръки, а в 24 се очаква ремонтите да приключат до края на 2016 г.
Най-често издадените предписания са били за ремонти на покривни конструкции, санитарни възли - смяна на ВиК инсталация, възстановяване на счупени фаянсови и теракотни плочки, поставяне на нови врати на клетките на санитарнитв възли. Здравните инспектори са препоръчали още подмяна на дограма, привеждане в изправност на отоплителни инсталации, подмяна на осветителни тела и ел. инсталация осигуряване на течаща топла вода в умивалните към санитарните възли, ремонт на физкултурни салони, осигуряване на ергономични столове в компютърни кабинети и подмяна на мебелите в класните стаи с необходимите за съответната възраст, осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания и др.
От МЗ отбелязват, че все още продължава да бъде съществен проблемът с недостатъчния брой класни стаи в градските училища, поради което се налага двусменно обучение на учениците – тоест, едни и същи класни стаи се ползват от ученици на различна възраст. На места не е осигурена подходяща учебна мебел и ергономично обзавеждане в компютърните кабинети. В някои от училищата е затруднено провеждането на учебният процес в часовете по физкултура и спорт, поради недостатъчния брой физкултурни салони и спортни площадки. В част от учебните заведения, разкрити в малките населени места, са проблем външните тоалетни. Все още не е осигурена течаща топла вода в преддверията към санитарните възли на всички учебни заведения, става още ясно от доклада.
Все повече учебни заведения на територията на страната се обновяват чрез финансови средства, отпуснати по оперативни програми, и в тях се създават необходимите условия за безопасното провеждане на учебните занятия. Продължава обаче тенденцията парите за ремонти на училищата да се отпускат късно и в недостатъчен размер, се отбелязва в анализа.