Сряда, 12 Февруари 2025
12
февр
 

22 на 1000 деца в училищна възраст са диагностицирани с очни болести

Сряда, 12 Февруари 2025 | 15:10:08


Не може да се предостави годишна информация в динамика от изчерпателните статистически изследвания, които се извършват по Националната статистическа програма. Данните на НЦОЗА показват, че регистрирани заболявания на очите при основен профилактичен пре

Не може да се предостави годишна информация в динамика от изчерпателните статистически изследвания, които се извършват по Националната статистическа програма. Данните на НЦОЗА показват, че регистрирани заболявания на очите при основен профилактичен преглед (на 1000 прегледа) във възрастовата група 0-6-годишни за 2021 г. са 7.63, за 2022 г. - 10.11, а за 2023 г. - 8.4. При 7-19-годишните регистрираните заболявания на 1000 прегледа за 2021 г. са 8.4, за 2022 г. - 22.93, а за 2023 г. - 22.43.

Това казва министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос на Иван Белчев, народен представител от парламентарната група на ПП-ДБ, относно развитието на късогледството при децата във връзка с използването на смарт устройства. Депутатът цитира данни от проучване на „Сова Харис“ по поръчка на СЕМ от февруари 2024 г., според което 63% от децата до 2 години използват смартфон всеки ден, като средното време, прекарано пред телефона, е 2 часа и 36 минути; децата на възраст 3 до 5 години прекарват средно 180 минути пред смартфон и 210 минути пред таблет. Децата от 6 до 12 години също прекарват значително време пред екраните - средно 153 минути пред смартфон, 210 минути пред таблет и 110 минути пред компютър. При тийнейджърите от 13 до 18 години се наблюдава повишаване на използването на електронни устройства, като времето пред смартфон достига 210 минути, пред таблет – 180 минути, а пред компютър – 150 минути.

Министърът уточнява, че по реда на Наредба 8 за профилактичните прегледи и диспансеризацията е предвидено при децата да се извършва обща оценка на зрението на 6 месеца, на една година, на 5-годишна възраст (преди започване на училище) и ежегодно изследване за зрителна острота (ориентировъчно) и цветоусещане над 7-годишна възраст. За ранно откриване на вродена/ наследствена очна патология е предвиден преглед от специалист по очни болести между 6-месечна и едногодишна възраст.

„В световен мащаб по данни на СЗО, през 2020 г. засегнати от миопия са били 2.6 млрд. хора по света, а през 2030 г. се очаква броят им да достигне 3.4 млрд. Честотата на миопията и в т.ч. високостепенната миопатия се увеличава с бързи темпове и прогнозите са, че през 2050 г. заболяването ще засегне 50% от световното население. Според проучване на Американската академия по офталмология, през 2050 год. се очаква 9.8% от световното население да бъде с високостепенна миопия.

Късогледството, което се характеризира с влошаване на зрението за далечно разположени обекти, е една от основните причини за намалена зрителна острота, която може да бъде коригирана. Миопията има мултифакторна генеза, което се определя от наслагването на различни предразполагащи фактори - генетични, на околната среда и начина на живот. Наследствеността е фактор с безспорно влияние, особено при прогресиращата форма на заболяването. Наличието на един родител с миопия увеличава два пъти вероятността заболяването да се развие и при детето, а когато и двамата родители са засегнати, вероятността е пет пъти по-голяма. Съществено влияние оказват времето, прекарано на открито, нивата на витамин D в организма, условията, при които децата четат и пишат употребата на мобилни дигитални устройства“, казва доц. Кирилов.

Той цитира проучване, проведено от екип на Очна клиника към УМБАЛ „Александровска“ през 2020 г., според което нивата на витамин D при деца с миопия са значително по-ниски от тези при деца, неразвили миопия. „Времето, прекарано на открито, влияе както на нивата на витамин D, така и на качеството на ретинния образ и нивата на допамина в организма, които имат протективни ефекти по отношение на миотичния растеж на окото. Важно за развитието на миопията е и продължителното гледане наблизо в помещение без достатъчно добро осветление, което децата често упражняват при четене, писане и употреба на мобилни дигитални устройства.

Късогледството най-често започва на възраст между 6 и 14 години и обикновено прогресира с времето. При диагностициране на миопатия, ключове симптоми са замъглено зрение, чести главоболия, присвиване на очите, лесна умора, гледане от близко разстояние. Оставено нелекувано, освен до намалената зрителна острота, късогледството в училищна възраст води до снижен успех в училище, намалена концентрация, липса на интерес към спорт, социални мероприятия и цялостно възпрепятстване на когнитивното и социалното развитие при децата и подрастващите. Лечението на миопията включва промени в начина на живот, оптична корекция, медикаментозни и оперативни методи. Като препоръки при лечението на миопията се утвърждават методите, които не само подобряват качеството на зрението, но предотвратяват прогресията на миопията и настъпващите дегенеративни изменения. На децата с установена миопатия се препоръчва употребата на правилна оптична корекция, прекарване на достатъчно време на открито (поне 1 час дневно), суплементиране на храната с витамин D, четене и писане при оптимални условия в училище и вкъщи (добра осветеност, разстояние над 35 см от устройството/ книгата), ограничаване до минимум употребата на мобилни дигитални устройства“, казва още министърът.

Той допълва, че МЗ е регламентирало използването на електронни средства и определяне на времевия престой, според възрастта на децата, пред екраните на тези устройства като подчертава, че изискванията трябва да се спазват от не само от детските и учебни заведения, но и от родителите и всички физически и юридически лица, чиято дейност по един или друг начин е свързана и насочена към деца и ученици.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
uRVt


Всичко за коронавируса
Още новини
Скандал в Столична община за забавено финансиране на болници
12.02.2025 17:36:47 Невена Попова

Скандал в Столична община за забавено финансиране на болници

Няколко общински лечебни заведения – болници и ДКЦ, не са получили средствата за закупуване ...

Община Кюстендил отдава жилища на символичен наем на лекари от областната болница
12.02.2025 16:59:35

Община Кюстендил отдава жилища на символичен наем на лекари от областната болница

Община Кюстендил отдаде жилища под наем на шестима лекари от областната болница, двама от тях са ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...