!
Петък, 18 Октомври 2024
18
окт
 

19,6 на сто от страдащите от остеопороза у нас са мъже

Петък, 18 Октомври 2024 | 14:48:59


Повече от 420 000 българи страдат от остеопороза, като 80.4% от тях са жени, а 19.6% – мъже. На всеки час в България се регистрират по шест фрактури в резултат на крехките кости или около 150 счупвания на ден. Статистиката се изнася по повод 20 о

Повече от 420 000 българи страдат от остеопороза, като 80.4% от тях са жени, а 19.6% – мъже. На всеки час в България се регистрират по шест фрактури в резултат на крехките кости или около 150 счупвания на ден. Статистиката се изнася по повод 20 октомври – Световен  ден за борба с остеопорозата.

Тази година дългогодишната кампания за борба с крехките кости „Не се пречупвай“ е насочена основно към мъжете, съобщават организаторите.

Над 4% от българските мъже на възраст над 50 години ще получат бедрена фрактура, като в немалък брой от случаите това ще доведе до обездвижване. Въпреки че често остеопорозата се приема като „проблем на дамите“, проучвания показват, че представителите на силния пол са изложени на двойно по-голям риск от смърт в резултат на счупване на бедрената кост. За съжаление, смъртността в резултат на остеопорозата у нас е по-висока (184 на 100 000), отколкото в Европейския съюз (116 на 100 000).

Остеопорозата при мъжете възниква в резултат на сложно взаимодействие на различни фактори, свързани с възрастта дефицит на полови хормони, генетична предразположеност, нездравословен начин на живот (липса на физическа активност, тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол), заболявания като диабет, ревматоиден артрит, прием на определен вид лекарства. Проблем с костната плътност може да възникне и ако човек е с поднормено тегло или загуби рязко 10% от килограмите си. С напредването на възрастта при мъжете производството на хормоните естрадиол и тестостерон намалява. За разлика от дамите, при които нивата на естроген рязко спадат по време на менопаузата, мъжете губят костна плътност по-бавно.

Част от симптомите на заболяването са намаляване на ръста, острата болка в гърба, прегърбване. Изследването на костната плътност или т.нар. DXA скенер е най-добрият начин за диагностициране на остеопорозата. Остеодензитометрията е безболезнена, продължава около 20 минути, а лъчевото натоварване е изключително ниско. При изследване на лумбалните прешлени то е едва 3 до 5 микросиверта (µSv). За сравнение, ако човек прелита от Европа до Северна Америка, ще получи доза радиация, равняваща се на 60 микросиверта. Ранното диагностициране на остеопорозата е особено важно, за да се отложат максимално дълго последствията от загубата на костна маса. Заболяването е добре познато и ранната диагностика означава и по-добро лечение. За съжаление, България е на едно от последните места по брой изследвания на костната плътност в сравнение с останалите страни, членки на Европейския съюз, което прави поставянето на диагнозата и съответно назначаването на терапията изключително трудни.

Лекарствата са важен елемент от терапията, което трябва да се допълни от здравословното хранене, прием на достатъчно витамин D и калций, както и достатъчно двигателна активност. Пациентите с остеопороза трябва стриктно да следват съветите на своя лекар, за да се справят с проблема.

Всяка година на 20 октомври отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата. Тази година той ще протече под надслов „Кажи „Не“ на чупливите кости“ и целта му е да подтикне всички хора в рисковите групи да направят своя DXA скенер. „Здравето на нашите кости е ценно. Остеопорозата е заплаха за здравето с потенциално ужасяващи последици. Важно е да разпознаем индивидуалните рискови фактори и да се грижим за костите си така, както се грижим за сърцето си“, призовават от Международната фондация по остеопороза (МФО).



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
35cR


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 93 млн. лв. ще са допълнителните приходи на НЗОК от здравни вноски за 2024 г.
18.10.2024 17:18:07

Над 93 млн. лв. ще са допълнителните приходи на НЗОК от здравни вноски за 2024 г.

С над 93 млн. лв. повече се очаква да бъде общият размер на приходите на Касата за 2024 г., като ...

Надзорът на НЗОК взе спешно решение за лечение на двегодишно дете с рецидивирал тумор
18.10.2024 16:59:42

Надзорът на НЗОК взе спешно решение за лечение на двегодишно дете с рецидивирал тумор

Надзорният съвет на НЗОК отложи днешното си заседание за вторник, но по спешност взе решение за з ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...