Четвъртък, 26 Декември 2024
26
юни
 

Д-р Нигяр Джафер:

110 млн. лв. са очакваните отстъпки от медикаменти за тази година

Понеделник, 26 Юни 2017 | 10:42:17


„Изискването до началото на 2018 болниците, които прилагат химиотерапия, да са снабдени със смесителни системи за онколекарствата е добро, но технически трябва да се прецизира за всяко лечебно заведение“. Това заяви пред БНР д-р Нигяр Джафе

„Изискването до началото на 2018 болниците, които прилагат химиотерапия, да са снабдени със смесителни системи за онколекарствата е добро, но технически трябва да се прецизира за всяко лечебно заведение“. Това заяви пред БНР д-р Нигяр Джафер, зам.-председател на Народното събрание и член на Комисията по здравеопазване.

„Оказа се, че има три лечебни заведения, които работят предимно с онкопациенти и имат такива системи. Моето лично мнение е, че тези системи биха дали ефект. Стана ясно, че 25% всъщност от медикаментите, които са за подобна терапия, се изхвърлят. Има много технически проблеми, които трябва да бъдат много внимателно преценени. Бях в онкоболницата в София. Там се оказа, че примерно една такава система може да подготви лекарствата за седем пациента. Те приемат по 90 човека дневно. Трябва да се прецени едно лечебно заведение, една клиника колко пациента дневно може да обслужи, колко от тях обаче са с подобни диагнози, колко са на една и съща терапия, какви са техническите възможности на тази апаратура. Принципно аз съм за тези автоматични дозатори. Смятам, че това ще бъде част от спестяването на средства, не обаче в ущърб на здравето на пациентите, а за да се улесни и персоналът, а да може и да се упражнява контрол“, поясни д-р Джафер.

По думите й обаче предложението на НЗОК обаче лекарите да изписват най-евтиното лекарство от тези, които Касата покрива и могат да се предписват за конкретно заболяване, трябва да се обсъди с Министерството на здравеопазването и пациентските организации.

„Факт е, че медикаментите, като обща сума, вече почти се приближават и са колкото разходите за медицинска дейност в болниците например. Факт е, че всяка година средствата по това перо не достигат и винаги в последното тримесечие говорим за недостиг, за ограничаване, за листи на чакащите. Всичко, което е в посока по-добър контрол, трябва да се подкрепя. Но това отново е една идея, която няма как да бъде осъществена само от НЗОК, дори от Надзорния съвет. Трябва да бъде подкрепена от Министерството на здравеопазването и от парламента, ако има нужда от такава промяна. Трябва да бъде широко дискутирана с пациентските организации, с други представители на неправителствения сектор, след което да се пристъпи към съответното решение“, категорична е д-р Джафер.

Според нея, макар че прогенеричната политика в Европа има много широко застъпничество, всеки пациент има право да бъде лекуван с най-доброто, познато към момента, средство и пациентите търсят това свое право. „Пример е лечението на хепатит C с медикамент, който беше съвсем скоро открит, който струва 90 000 на Касата месечно. Въпреки всичко, пациентите защитават своето право да бъдат лекувани с този иновативен медикамент. Друг е въпросът, разбира се, когато в същата група и същата диагноза има медикамент, който е генеричен например. Но тук трябва да има цялостна концепция на Министерство на здравеопазването“, поясни д-р Джафер.

Зам. председателят на здравната парламентарна комисия подчерта, че договарянето на отстъпки с представителите на фармаиндустрията е довело до значителни спестявания. „110 млн. лв. са очакваните отстъпки, които ще бъдат получени от Здравната каса от медикаменти, които те са договорирали за тази година. Касата в момента обсъжда една идея и тя е свързана с цялостно портфолио, което се предлага от съответните фармацевтични компании, за да може гъвкаво да се подхожда при всеки различен случай. Хубаво е да има отстъпки, хубаво е да искаме компаниите да смъкват цените“, каза д-р Джафер, но допълни, че според компаниите точно тези договорености са причината през последните години около 300 медикамента са изтеглени от българския пазар, защото българският пазар за тях е малък пазар, въпреки гарантираната печалба от страна на публичния ресурс.

„Друг проблем е паралелният износ. Цените на някои медикаменти, и то на съществени групи, които са животоспасяващи, като инсулините, като част от препаратите при ревматоидни заболявания, се стигна дотам да е много атрактивно да се изнасят, защото например на немския пазар са с четири-пет пъти по-високи цени. Много внимателно вече трябва да се преценяват действията в тази пазарна ниша, защото не може да подлагаме на риск здравето и живота на пациентите“, каза още д-р Джафер.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
X8cS


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...