Сряда, 15 Януари 2025
02
юни
2
 

Проф. Николай Петров:

Трябва да осигурим комплексно обслужване на психично болните близо до тяхната естествена среда

Петък, 02 Юни 2017 | 14:53:17
2

„В България грижата за психично болните е разделена между здравната и социалната система, тъй като системата на здравеопазване им предоставя единствено медицинската диагноза и медикаментозно лечение. Това обуславя потребността от развитие на нов

„В България грижата за психично болните е разделена между здравната и социалната система, тъй като системата на здравеопазване им предоставя единствено медицинската диагноза и медикаментозно лечение. Това обуславя потребността от развитие на нов тип услуги, които следва да са базирани в общността и се осъществяват от интердисциплинарен екип. Като основни мерки за опазване на психичното здраве в Националната здравна стратегия 2020 са заложени развитие на комплексното обслужване на психично болните близо до тяхната естествена жизнена среда.“ Това каза министърът на здравеопазването проф. Николай Петров по време на парламентарния контрол днес в отговор на въпрос на депутата от БСП за България Илиян Тимчев.

Според него един от проблемите с психично болните пациенти е, че наблюдението върху тях се извършва единствено в психодиспансерите, въпреки че е известно, че те притежават намалена критичност към здравословното си състояние. Другият проблем е, че растат случаите на опасно поведение на психично болните спрямо околните.

„Пациентите с психични заболявания в България се лекуват и проследяват в държавните психиатрични болници, които са 12 на брой, центровете за психично здраве, също 12 на брой, и в отделения или клиники по психиатрия в многопрофилните болници, които са 23 на брой. Диспансерният отчет на пациентите с психични заболявания се осъществява предимно в центровете за психично здраве. Където няма разкрити, се извършва в държавните психиатрични болници. В областите, в които няма разкрити центрове и психиатрични болници, лечението се осъществява в психиатричните отделения на многопрофилните болници“, каза проф. Петров.

Той поясни, че съгласно нормативната уредба пациентите не са лично задължени да се проследяват амбулаторно, а това се случва само по тяхно желание и с тяхно съгласие. „Водещ принцип в политиката на министерството е максималното възвръщане на психично болния пациент в социалната среда и успоредно с това създаване на толерантна среда за неговата реинтеграция. Изграждането на ефективни механизми за партньорство между системите на здравеопазване, правосъдие, образование, социална система. Основно това нещо обаче се нуждае от една изключително голяма обществена подкрепа“, каза проф. Петров.

„Осигуряването на политика за психично здраве изисква развитието на адекватна система от грижи и услуги, позволяващи успешно интегриране и социализация на болните с психични разстройства. Целта на Министерството на здравеопазването в тази връзка е осигуряване на равнопоставен достъп, качествено лечение и грижи на всички хора с психични разстройства чрез осигуряване на непрекъснатост, комплексност на психиатричното обслужване, оптимизиране на болничния престой, развитие на съвременните терапевтични програми в общността на психично болните, подобряване на качеството и условия за лечение, деинституционализация на психиатричната система, изграждане на система за психо-социална реабилитация“, допълни още той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
JqjV

Гост 03.06.2017 16:59:45

Прав си добре че МАРИНОВ замина да работи в В. Търново иначе ни беше спукана работата биеше пациентите и нас

Иво Нацов психиатър 03.06.2017 10:34:25

Чудесно!Първият министър от 15 години , който публично формулира концептуално насоки за развитие наБГ психиатрия . Остава реализацията, Подсещам Министъра , че до 2007 съществуваше Национален съвет ппо психично здраве, който беше най_полезният помощник на МЗ. Ако той съществуваше нямяше да се случат нито безобразията във Варна, нито в Карлуково, които продължават


Всичко за коронавируса
Още новини
Новите управляващи ще подобряват достъпа до здравна грижа
15.01.2025 17:02:31

Новите управляващи ще подобряват достъпа до здравна грижа

Качеството на живот с фокус върху здравеопазване, образованието и развитието на пазара на труда, ...

С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г.
15.01.2025 16:35:13

С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г.

С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г. спрямо предходния месец, съобщ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...