„Лечението на едно дете се спира заради "параграф 22". Лошото е, че "параграф 22" в България не е изключение. Той е практика. Тази поредица от "параграфи 22", е резултат от липсата на последователност в политиката на здравеопазването и развитието на медицината. Докато не се приеме една програма, която основно да посочва не само пътя, но и стъпките по този път, и тя да се следва независимо от политическата сила на власт, нищо няма да се промени“. Това каза директорът на кардиологичната болница „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев пред БНТ по повод спряното лечение на 8-годишната Самуела.
Като пример за липсата на последователност той каза, че всеки министър, който заеме поста, прави реформа на реформата. „Всеки, който идва смята, че той "открива колелото", че всичко досега не е в синхрон с неговото виждане и всеки път се тръгва почти от нулата“, поясни проф. Начев.
По думите му новият министър трябва да бъде диалогична личност, да има опит в областта на здравеопазването и на администрацията, в самото министерство.
„Всички се оплакват от начина на финансиране - и съсловието, и пациентите. Много неща не са регламентирани. Говорим за демонополизация на здравната каса, което не става с вълшебна пръчка. Пакетът, който касата казва, че заплаща, тя го заплаща символично. Парите, които тя има като бюджет, не са достатъчни, за да бъде платен нацяло. В самия пакет има дейности, които не са за болнична обстановка, но по тях има напълно излишни клинични пътеки. Съкращаваме ли го този пакет или не, ще се спазва ли Националната здравна карта или не, тя откога ще важи, ще се направи ли анализ на сега съществуващото положение или не. И още много такива въпроси. Това трябва да бъде програмата, приели сме посоката, че парите вървят след пациента, но в тази посока има много стъпки“, допълни още проф. Начев.
Той каза още, че въпреки че БЛС е подписал НРД 2017, няма положителна промяна по отношение на болничната помощ. „Лимитите остават, спекулация е да се твърди, че са отпаднали. Лимитът, който имаме този месец, е с трийсет и няколко хиляди по-нисък от този, който преди сме имали. Има нещо добро във всичкото това, което е, че има възможност този лимит да се работи в рамките на три месеца. Т.е. ако един месец е по-малко, другите месеци може да се навакса, което е добре за мен. Би било още по-добре, ако е шестмесечен или годишен, за да може човек да направи бизнес план. Другото което е, че се дава възможност с 3% да се надхвърли. Като цяло обаче парите за болнична помощ не са повече от реално изплатените за 2016 г.“, каза още проф. Начев.
Генчо, помниш ли какво ти казах в Равда? Ако ти и аз мислим еднакво за здравната система това не предвещава спортно дълголетие. Бъди здрав.
Генчо не носи на водка както теб....Сигурно не помни какво сте си говорили с теб Батето (Славков) в здравеопазването
ТИ, дето си проф.Миланов, и сега не казваш нищо, както обикновено. Твоите приказки са на кило и не съдържат нищо съществено. Отдавна нищо не разбираш от практическа медицина и би трябвало да се скриеш в миша дупка защото всички свестни професионалисти от Пирогов си тръгнаха заради твоите тъпизми, твоите разчиствания на сметки с всички които са умни и не ти се подчиняват безропотно, па даже и племеника си съсипа. На 73 години си и хайде вкъщи да си почиваш, защото си толкова смешен и жалък, че дори ме е гнус да пиша срещу тебе.....Баста!!!!
Ама иначе славите всеки минстър ,нали ,да точно вие от асоциацията на универсиитетските болници- първи клакьори на всеки министър и политическата класа. И на Пепи давахте гръб на глупостите му...