Сряда, 15 Януари 2025
10
септ
1
 

„Софиямед“ с иновативно лечение при пациенти с хронична болка

Разполага с последно поколение апаратура за криоаналгезия

Вторник, 10 Септември 2024 | 09:42:49
1

Апаратура за навигирана криоаналгезия на периферни нерви, прилагаща се за иновативно лечение при пациенти с остра и хронична болка, вече функционира в УМБАЛ „Софиямед“, съобщиха от болницата. Тя се използва от специалистите за облекчаване н

Апаратура за навигирана криоаналгезия на периферни нерви, прилагаща се за иновативно лечение при пациенти с остра и хронична болка, вече функционира в УМБАЛ „Софиямед“, съобщиха от болницата. Тя се използва от специалистите за облекчаване на болки в горните крайници и в областта на кръста и др.

Апаратурата и методът са широко прилагани в САЩ и в специализирани Европейски центрове в Дания, Норвегия, Швейцария, Германия, Белгия, Полша, Унгария и др. Методът до момента се прилага успешно в УМБАЛ „Софиямед“ в специализирания Център по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия при пациенти, но чрез пряк интраоперативен достъп. Пациентите с хронична болка в областта на кръста вече също могат да се лекуват чрез методиката в болничното заведение от екипа на Клиниката по неврохирургия.

Лечението за облекчаване на остра и хронична болка чрез крионевролиза (криоаналгезия) се осъществява посредством прекъсване на сетивните функции в структури от нервните клетки (техните аксони), отговарящи за провеждането на импулса на болката.

„Методиката е авангардна – под рентгенов контрол, ултразвук или интраоперативно, се намира съответния нерв, отдиференцира се дали той е моторен, или е сетивен, прави му се блокада и го замразяваме“, коментира екипа на „Софиямед“.

Интервенцията се предшества от оценка на интензивността на болката по визуално-аналогова скала (VAS) с последващ диагностичен блок на мястото на страданието. Ако при пациента се установи над 50% повлияване на болката по визуално-аналогова скала, той е показан за криоаналгезия или радиофреквентна аблация. Част от пациентите страдащи от хронична болка не желаят да се подлагат на оперативно лечение за отстраняване на причината поради страх или медицински показания. Единствената опция за тях е именно криоаналгезията. Процедурата е изключително щадяща, извършва се под анестезия, като подобрява значително качеството на живот на пациенти с хронична болка предизвикана от дегенеративно неврологично заболяване или придобита в следствие на онкологична диагноза, след травма или след операция. Лечението е етиологично, а не патогенетично. След прилагане на криоаналгезията (крионевролиза) сетивността на блокирания чрез замразяване нерв се възстановява след около три месеца, като болката изчезва за период от шест месеца до година, година и половина. Тогава процедурата може отново да бъде извършена. При  част от пациентите обаче е възможно болката въобще да не се появи отново.

Час за консултация за приложение на лечението може да се осъществи с проф. д-р Маргарита Кътева, д-р Иван Колчаков, д-р Калин Ангелов – Отделение по хирургия и ръка и реконструктивна хирургия при пациенти с хронична болка в областта на горните крайници; д-р Здравко Златев и д-р Яна Петрова-Клиника по неврохирургия при хронична болка в областта на кръста.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
4L3S

от бранша 10.09.2024 10:27:39

Алабализми!Вервай народе мой!


Всичко за коронавируса
Още новини
Гърция модернизира спешната си помощ
15.01.2025 08:52:56

Гърция модернизира спешната си помощ

Министерството на здравеопазването на Гърция обяви плановете си за модернизиране на спешните отде ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...