Не са нужни законови промени по отношение на помощта при бедствия, осигурявана от лечебните завения, тъй като това е ангажимент на министъра на здравеопазването и решението е негово. Така председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова коментира пред Zdrave.net предложението на Столичната лекарска колегия на БЛС държавата да осигури отделни средства, с които да финансира мрежа от болнични заведения, които ще поемат отговорността да реагират в тази ситуация.
„В Закона за лечебните заведения има изричен текст, който вменява на всички лечебни заведения ангажимент в мероприятия, според тяхната компетентност, при бедствия и аварии. Финансирането пак там изрично е написано, че е за сметка на държавния бюджет. Т.е. такъв законов текст съществува. А по отношение на финансирането на спешността, отново МЗ финансира спешните отделения по методика. Това отново е законово регламентирано. По-скоро идеята е да се навигират пациентите в лечебни заведения по компетентност в такива спешни ситуации, но това е ангажимент на министъра на здравеопазването и решението е негово“, каза д-р Дариткова.
От предстоящите законови промени, с които започва новият политически сезон, като приоритетен д-р Дариткова определи Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, който ще бъде гледан още идващата седмица. „Този закон регламентира т.нар. паралелна търговия и се надявам да приемем промените, които ще гарантират, че няма да има дефицит на животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти за българските граждани“, каза тя.
По повод промените в здравноосигурителни модел, които следва да бъдат направени, д-р Дариткова подчерта, че очаква конкретните предложения на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. „Според решението на Народното събрание той трябва да ги внесе до 30 септември в комисията по здравеопазване и тогава можем да ги коментираме в детайли. Ние сме заявили, че промяна в здравноосигурителния модел ще се случи само след широк обществен дебат и постигане на максимален консенсус за посоката на промяна“, каза тя.
Като единствена сигурна промяна, която няма да се случи през 2019 година, д-р Дариткова определи увеличаването на здравната вноска. „През следващата година здравната вноска ще бъде в рамките на 8%“, категорична беше тя.
ГЕРБ управляват от осем години и доказаха пълната си пасивност, негодност и тъпота в здравеопазването. За другите сфери не знам, но в здравеопазването те просто наблюдават като гълъби какво се случва , в някаква деменция, в някакъв маразъм
Ако се закрие НЗОК и териториалните и подразделения ще има много пари.
Правителството умишлено държи системата в мизерия и нищета.
Има пари, другия път.
Има много пари и те са в сметките и в джобовете на директорите на потъналите във финансово отношение големи болници. Направете истински ревизии и ще видите какво ще излезе.
Ако Киро тефтеря въведе 12 лв на калпак - нали се досещате какво цели ? Тези 400-500 милиона , с които СЕГА касата респ. държавните и общинските болници затъват - да ги плати не правителството , ами народът . Много умно . Това не е никаква реформа , обаче и не решава проблемите .
Ми щял бил да въвежда допълнително задължително здравно осигуряване с месечна вноска около 12 лева и кешово доплащане. Ха дано, ама надали.
С голям интерес очакваме двата алтернативни модела на Киро Ананиев.
Тези не само, че не са в състояние да извършат каквато и да е здравна реформа, но изобщо не са наясно какви са истинските проблеми в сектора. Нещо повече, не ги интересува.
2019 вноската остава 8 % ?????? И как ще правите реформа, негодници ????
Като Касата отиде в Министерството. Така двойно по-малко персонал. Общ конкурс за всички и който си го може ше си работи. Освобиждаване на всички сгради от касата, за да се спестят парите от наемите и продажба на собствеността. А да видим колко пари ще се освободят за билните хора. И без това МЗ диктува какво да се случи.
Ми как,никак!:(