Японското правителство стартира проучване за използването на обществени здравни застраховки от чужденци на фона на породили се опасения, че е възможно някои хора да идват в страната, за да се възползват от финансовата подкрепа за скъпоструващо медицинско лечение, пише Агенция Киодо.
Това е първото подобно проучване, инициирано от Министерството на здравеопазването, труда и социалните грижи върху действителното състояние на застрахователните премии, плащани от чужденци, живеещи в Япония, като друг акцент в него ще бъдат и подробности за обезщетенията, които те получават.
Заключенията ще бъдат публикувани до лятото на тази година. Според информация от служители на ведомството е възможно също така министерството да обмисли дали има нужда да преразгледа самата система на здравно застраховане въз основа на резултатите от проучването.
В Япония всички жители трябва да се запишат в програма за обществено здравно осигуряване и да плащат вноски. Чужденците, регистрирани като жители и пребиваващи в страната повече от три месеца, по правило са длъжни да се запишат в Националната програма за здравно осигуряване, система за самостоятелно заети лица и безработни, ако не са се регистрирали в друго обществено здравно осигуряване.
Системата, наред с други предимства, дава възможност за възстановяване на медицински разходи, които надвишават индивидуалния лимит за един месец. Таванът варира в зависимост от възрастта и доходите.
През фискалната година до март 2024 г. около 970 000 чуждестранни граждани са били включени в Националната здравноосигурителна програма, което според министерството представлява 4% от общия брой.
От март 2023 г. до февруари 2024 г. 980,3 млрд. йени (7 млрд. долара) са били възстановени на тези, които са надхвърлили месечния си таван на медицинските разходил От тях 11,8 млрд. йени са отишли за чужденци, което е 1,21% от общата сума.
Според служители на здравното министерство не може да се каже, че сумите са високи, отнесено към броя на записаните чужденци.
Независимо от това политици изразяват опасения, че със системата може да бъде злоупотребено, тъй като чужденците може да се опитат да дойдат в Япония, за да получат скъпо медицинско лечение на по-ниски цени, които заплащат от джоба си.
Юичиро Тамаки, ръководител на малката опозиционна „Демократическа партия за народа“, наскоро коментира в социалните медии, че „хората, които остават само за 90 дни, могат да получат скъпа медицинска помощ на стойност десетки милиони йени“.
„Това трябва да се преразгледа, за да стане прилагането на правилата по-стриктно“, изрази мнението си Тамаки.
Фашистка Сърбия на Ратко Младич, Караджич и Милошевич - все видни уррроди, червени фашисти, подпали войната в Югославия и затри няколкостотин хиляди човешки съдби! Жалко че НАТО беше твърде меко и не ги избабани по-яко! Сега неистово искат реванш, озверели като хиени!
Отиди се прегледай, или пиши в сайта на недомасленя Расате