От 1-ви юли кандидатите за шефове на лечебни заведения, които досега направо се назначаваха, ще се явяват на конкурс. Това е записано във вече влезлите в сила промени в Наредба №9 от 2000 г. за условията и реда за провеждане на конкурси за възлагане на управлението на лечебни заведения по Закона за лечебните заведения.
Това ще важи за центровете за спешна медицинска помощ, тези по трансфузионна хематология, всички видове бивши диспансери, домовете за медико-социални грижи, центровете за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, хосписите, диализните центрове и тъканните банки.
Разлика с останалите лечебни заведения, чиито шефове се избират с конкурс, има в изискванията за заемане на поста.
Кандидат-шефовете на държавни и общински болници, както и на ДКЦ-та, е задължително да бъдат със степен „магистър“ по медицина или по икономика и управление, и квалификация по здравен мениджмънт.
За кандидатите да ръководят лечебно заведение от вида на бившите диспансери, хоспис или тъканна банка пък е необходимо само да имат висше образование (с неуточнена специалност) със степен „магистър“, най-малко пет години трудов стаж по съответната си специалност и да не са лежали в затвора.
Кандидатите да ръководят диализен център пък, също както и кандидатите за шефове на болници и ДКЦ, трябва да са завършили „магистър“ по медицина с призната медицинска специалност. Освен това от тях се изисква да имат най-малко двегодишен трудов стаж в център, отделение или клиника по хемодиализа.
За бъдещите шефове на ЦСМП изрични изисквания не са записани.
Министърът на здравеопазването, съответно кметът на общината, ще сключва договор за възлагане на управлението с участника, спечелил конкурса, в който се определят правата, задълженията и възнаграждението му и няма да издава заповед за назначението му, гласят още текстовете.
Започналите и недовършени до влизането в сила на наредбата конкурси ще се довършват по досегашните условия.