„В централния бюджет 2025 държавата казва, че ще изразходи 20 млрд. лева повече, но се очаква вследствие на предложените мерки тази сума да бъде компенсирана през данъци, акцизи, увеличен максимален осигурителен доход и скок в минималната работна заплата”. Това каза здравният икономист Аркади Шарков пред NOVA NEWS.
По думите му обаче от Финансово министерство са оставили на политическите партии да вземат окончателното решение как да изглежда бюджетът.
В коментар на бюджета на НЗОК за идната година председателят на Българската асоциация за закрила на пациентите и бивш член на Надзорния съвет на НЗОК Пламен Таушанов заяви, че бюджетът на НЗОК не създава никакви нови посоки за развитие на здравеопазването и в него няма нищо съществено, свързано с профилактика на заболяванията. „Проблемът не е в лекарствата, а в болниците, които генерират разходи от 4 млрд. лева за догодина. България е на първо място в Европа по излишна хоспитализация. Липсва ефикасен контрол от страна Здравната каса“, каза той.
В отговор Аркади Шарков заяви, че ако бъдат реално остойностени всички дейности, то бюджетът по това перо трябва да не е 4 млрд. лв., а 8 млрд. лв.
„Има едно забавено търсене на медицински дейности вследствие на пандемията. Структурата на населението е лоша, тъй като то е все по-застаряващо. Данни от НСИ и Евростат за 2024 г. доказват, че цените в здравеопазването изостават два пъти спрямо останалите в икономиката. Наваксването ще се отрази чрез повишаване на разходите за болнично лечение и лекарства. Много е важно и как лекарствата ще се разпределят вътре в групите си”, уточни той.
„Важното, което трябва да се каже, е, че този бюджет най-вероятно ще се нуждае от актуализация“, каза още Аркади Шарков.
Важното е, че е син на баща си и му дават трибуна да разтяга локуми.
Тази брадата кратуна разбира от здравеопазване, колкото свиня от кладенчове вода.
Ееее, посмали малко :)
В Австрия са около 78 милиарда.