Днес се отбелязва празникът на родилната помощ или Бабинден.
От съсловните организации на Българския лекарски съюз и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи поздравиха с професионалния им празник всички акушери и гинеколози.
„Честит празник на всички акушери и гинеколози, с благодарност към труда им, вярата и любовта към новия живот!Честит празник на всички баби. Бъдете здрави! Благодарим Ви от сърце за грижите и обичта, нека се раждат повече здрави деца“, пожелават от БЛС.
„Благодарим ви за любовта, топлите грижи и всеотдайността, с които посрещате новия живот, за надеждата и радостта, които идват с всеки първи бебешки плач. Продължавайте да бъдете орисници за бъдещето,което се ражда днес“, пожелават от БАПЗГ.
От там напомнят, че в България векове наред акушерски грижи са оказвали така наречените ,,Баби”, които помагат при раждането и облекчават родилните болки с билкови отвари. Образованата акушерка е въведена като длъжност у нас още през XIX век.
Акушерката е обслужвала раждащите жени у дома или на мястото, където е започнало раждането. След Втората световна война става задължително раждането да се осъществява в болнични заведения.
Съвременната акушерка е медицинско лице с висше образование, получило диплом от висше училище, признато от държавата и обучението в него съответства на държавните изисквания за обучение на образователно квалификационна степен ,,Бакалавър” по здравни грижи с професионална квалификация ,,Акушерка”. Обучението се провежда в редовна форма с продължителност 4 учебни години, съответстващи на 8 семестъра и хорариум 4675 часа. Следдипломното обучение на акушерката се осъществява под формата на специализация и продължаващо обучение, припомнят от БАПЗГ.
Акушерката самостоятелно или съвместно с лекар полага здравни грижи за бременната жена, родилката, новороденото и гинекологично болната жена. Участва в профилактиката на гинекологичните заболявания и опазването на детеродните функции на жената от най-ранна възраст.
Акушерките се реализират професионално в специализирани болници по акушерство и гинекология, акушеро-гинекологични отделения на други болници, акушеро-гинекологични кабинети в извънболничната помощ, кабинети за социално- правна помощ на майчинството и детството, кабинети за семейно планиране, кабинети за масов скрининг, научно-изследователски институти.
Според законодателството акушерката може да реализира и ръководи самостоятелна акушерска практика - здравни промоции на здравето, здравна профилактика, здравно възпитание и обучение на бременни, родилки и техните семейства, училища за родители, консултанти по въпросите за кърменето.
Днес целият свят се намира в примката на пандемията от COVID-19. България не прави изключение. На първа линия в борбата с неочаквания и невидим враг се оказаха и акушерките. Голяма част от тях бяха пренасочени и командировани в COVID отделенията на многопрофилни и специализирани болници, отбелзват още от асоциацията. От там допълват, че акушерките в България днес продължават да посрещат новия живот, да помагат и да се грижат за бременните, родилките и бебетата, както и за жените с гинекологични проблеми. Продължават да вдъхват надежда, че човечеството ще премине през тези трудни изпитания и ще продължи пътя си с повече мъдрост, доброта и любов, пишат още от БАПЗГ.