Тел. 112 вече няма да приема само гласови сигнали. Това стана възможно с приетите единодушно днес на второ четене в парламента промени в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112.
С приемането на промените центровете ще трябва да осигурят възможност на хората с говорни или слухови увреждания за достъп до системата, като дефиницията за „спешно повикване“ трябва да включва освен гласово, и повикване по друг способ.
Промените в закона трябва да се реализират от министъра на вътрешните работи, който в срок от една година от влизането им в сила трябва да издаде наредба, която да уреди достъпа на хората с увреждания до 112.
От думите на зам.-министъра на вътрешните работи Красимир Ципов пък стана ясно, че достъпът ще бъде наличен само за онези, които имат смартфони, тъй като МВР ще предложи като решение приложение за смартфон. „Смятам, че смартфоните вече са доста разпространени и на достъпни цена“, аргументира идеята Ципов, цитиран от Dnevnik.bg.
Предложението за достъп на хората със слухови или говорни увреждания до тел. 112 се внася за втори път в парламента. Първия път то също бе внесено от левицата. Тогава идеята беше сигналите на единния спешен номер да се подават чрез СМС, което накара спешните медици да застанат категорично срещу него, с аргумента, че това отваря широка врата за злоупотреби със Спешна помощ.