Петък, 27 Декември 2024
22
юли
5
 

Фармако-терапевтично ръководство бори антибиотичната резистентност

МЗ публикува за обществено обсъждане проектите на още три ръководства

Понеделник, 22 Юли 2019 | 17:40:12 Надежда Ненова
5

Фармако-терапевтично ръководство ще се бори с нарастващата антибиотичната резистентност, става ясно от публикувания днес проект на сайта на Министерството на здравеопазването. „Антимикробната лекарствена резистентност (АМР) отразява спосо

Фармако-терапевтично ръководство ще се бори с нарастващата антибиотичната резистентност, става ясно от публикувания днес проект на сайта на Министерството на здравеопазването.

„Антимикробната лекарствена резистентност (АМР) отразява способността на бактериите или медицински значимите гъбички да продължават съществуването си в присъствието на антибактериално или антимикотично лекарствено средство, дори в доза, по-висока от терапевтичната. Водеща причина за бързото развитие и широкото разпространение на резистентността е нерационалното прилагане на антибиотиците и антимикробните химиотерапевтици без необходимите индикации, неправилен избор на антимикробно средство, несъобразяване с локалната резистентност на микробите в лечебното заведение,  приложение в неадекватен терапевтичен режим“, пише в проекта.

Там е уточнено още, че антимикробната лекарствена резистентност компрометира терапията, удължава болничния престой на пациентите, води до трайно инвалидизиране и повишава разходите за лечение.

„С проекта на Фармако-терапевтично ръководство се цели да се се създаде правна регламентация на терапевтичния подход при лечение на вирусни и бактериални инфекции, както и на критериите за оценка на ефективността на прилаганата терапия. Основна цел е гарантиране достъп на пациентите до съответстващо на европейските стандарти лечение с лекраствени продукти и осигуряване на ефективен механизъм за системно и планирано оценяване, наблюдение и непрекъснато подобряване на качеството на медицинските услуги“, допълват от МЗ.

Припомняме, че антибиотичната резистентност се смята за отговорна за близо 33 000 смъртни случая в ЕС годишно, а в световен мащаб те са 700 000. В България употребата на цефалоспорини в лечебните заведения е сред най-проблематичните казуси.

Още три проекта на фармако-терапевтични ръководства публикува за обществено обсъждане днес МЗ - по пневмология и фтизиатрия, по медицинска паразитология и за лечение на имунномедиирани болести.

Проектът на фармако-терапевтично по пневмология и фтизиатрия  предлага на единен терапевтичен подход при лечението на бронхиална астма, правила за добра клинична практика при белодробен тромбоемболизъм при лица над 18 годишна възраст, характеристика и епидемиология на заболяването ХОББ, хронични гнойни болести на белия дроб (CSLD) и бронхиектази и хронични болести на белия дроб, при муковисцидоза при лица над 18 годишна възраст, идиопатична белодробна фиброза, пневмонии при лица над 18 годишна възраст и при дихателна недостатъчност.

Проектът на „Фармако-терапевтично ръководство по медицинска паразитология “ предлага алгоритъм за терапевтично поведение за малария и лайшманиози и препоръчителното лечение по клинични пътеки – паразитози. „С проекта се цели да се създаде правна регламентация на терапевтичния подход при лечение на паразитните заболявания, както и на критериите за оценка на ефективността на прилаганата терапия. Основна цел е гарантиране достъп на пациентите до съответстващо на европейските стандарти лечение с лекарствени продукти и осигуряване на ефективен механизъм за системно и планирано оценяване, наблюдение и непрекъснато подобряване на качеството на медицинските услуги“, пише в мотивите към него.

Проектът на фармако-терапевтично ръководство за лечение на имуномедиирани болести  обхваща първични имунни дефицити (ПИД) и предлага единни фармако-терапевтични насоки, които са отнасят за нелекарствената терапия,  лекарствената терапия, вкл. терапии, базирани на протеини, лекарствена терапия и профилактика, базирана на антимикробни средства и фармако-терапевтични насоки при имуномедиирани репродуктивни неуспехи.

Очакваният резултат от четирите фармако-терапевтични ръководства е  въвеждането на единен терапевтичен подход при предписването и прилагането на лекарствените продукти, което да гарантира оптимален ефект при лечението на пациентите.

Проекта на Фармако-терапевтично ръководство по пневмология и фтизиатрия може да видите тук.

Проекта на Фармако-терапевтично ръководство по медицинска паразитология може да видите тук.

Проекта на Фармако-терапевтично ръководство за използване на антимикробни лекарства може да видите тук.

Проекта на Фармако-терапевтично ръководство за лечение на имунномедиирани болести може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
CPZD

Гост 23.07.2019 00:28:03

пунта мара на Pfizer и на бившата зам министърка тъпите напъни дето са за сметка на болниците. Да бе да

Другата гледна точка 22.07.2019 22:02:27

Борбата е безмилостно жестока.

Гост 22.07.2019 18:25:58

експертните съветници на мз трябва да си вземат таксата за преписаните гайдлайни ,нали така

Гост 22.07.2019 18:24:43

Само дето период на обществената консултация: 23.07.2019 г. до 21.07.2019 г. на

Гост 22.07.2019 17:54:00

Такива ръководства са прах на вятъра след като пациентът свободно си купува от аптеките всякакви антибиотици и изобщо каквото посочи с пръст на аптекарите от бакалията за колониални стоки. Лекарите може да ги спазват , Ганьо не . И никакъв контрол от държавата ,която пише ръководства


Всичко за коронавируса
Още новини
Надзорът на НЗОК прие изменение на Методиката за лекарствените продукти за 2024 г.
27.12.2024 16:15:29 Надежда Ненова

Надзорът на НЗОК прие изменение на Методиката за лекарствените продукти за 2024 г.

 Надзорният съвет на НЗОК прие изменението на Методиката и Механизма, гарантиращ предвидимос ...

Сдружение „Арт Будилник“ и ИАМН популяризират донорството с късометражен филм
27.12.2024 15:26:10

Сдружение „Арт Будилник“ и ИАМН популяризират донорството с късометражен филм

Изпълнителна Агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) и Сдружение „Арт Будилник&ldquo ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...