Петък, 27 Декември 2024
11
ян
1
 

Успешно секцио на пациентка с вродена аномалия на невралната тръба извършиха в „Софиямед”

Петък, 11 Януари 2019 | 09:43:19
1

Един сложен медицински случай с 27 годишна пациентка бе увенчан с чудесна развръзка - раждането на нов живот. Това е медицинската история на пациентка, бременна за първи път, с вродена аномалия на невралната тръба - спина бифида. Това състояние в минал

Един сложен медицински случай с 27 годишна пациентка бе увенчан с чудесна развръзка - раждането на нов живот. Това е медицинската история на пациентка, бременна за първи път, с вродена аномалия на невралната тръба - спина бифида. Това състояние в миналото е било гранично със смърт, сега се оперира в ранна детска възраст и такива пациенти могат да живеят пълноценно. Тази диагноза много често е свързана с аномалии на урогениталния тракт, при пикочоотделителната система най-често, но има случаи когато са засегнати и вътрешните гениталии.

Д-р Георги Кръстев, лекар в АГ отделението на УМБАЛ „Софиямед”, разказва за предизвикателствата, пред които са се изправили специалистите от болницата, за да доведат нещата до щастливата развръзка.

„При нашата пациентка в следствие на основното й състояние, имаме и засягане на отделителната система, което е наложило 11 операции през изминалия й до сега живот, трите най-големи от които са реимплантации на уретерите, премахване на единия бъбрек, поради увреждане и изграждането на нов пикочен мехур от тънко черво. Операциите са правени в детска урология в Пирогов, а бременността до последно е наблюдавана в УМБАЛ „Пълмед” в Пловдив”.

Проблемът при такива пациентки е комплексен, обяснява д-р Кръстев - трудно е и забременяването, и износването на бремеността, и раждането. Изисква се мултидисциплинарен подход – нещо, което болницата за щастие може да осигури.

„АГ отделението и Неонатологичното звено към болницата разполагат с достатъчно кадрови потенциал и апаратура за преждевременно родените деца”, споделя д-р Станева, началник Неонатология към болницата.

В случая и в проследяването на бремеността, и в родоразрешаването се включват акушер-гинеколог, неонатолог, уролог, нефролог, интернист, кардиолог, защото при такива пациенти има и други придружаващи състояния, има постоянна инфекция на пикочо-отделителната система през целия им живот. „Такава инфекция е много опасна - тя може да премине и към плода, което пък води до други усложнения - преждевременно раждане, с всичките рискове от това. Затова през цялата бременност жената е наблюдавана от мултидисциплинарен екип от лекари", добавя д-р Кръстев.

Самото раждане също се оказва изпитание за професионализма на лекарите. Още при приемането на жената в отделението е съставен план за действие при всякакви ситуации. Екипът започва с включването на медикаменти, които да подготвят белия дроб на бебето за предстоящо преждевременно раждане и подобряват зрелостта му. „През това време се събра екип – продължава разказа си д-р Кръстев – присъедини се колега уролог, също така влязох в контакт с уролози от Пирогов, които са наясно с нейното състояние, предвид, че там са правени операциите й, подготвихме се с достатъчно количество кръв, защото изходния й хемоглобин беше нисък. Започнахме антибиотично лечение при майката и със свито сърце влязохме в операционна зала. Слава Богу в корема нещата бяха перфектни, работата на колегите от Пирогов беше извършена идеално, което улесни нашата работа - цезаровото сечение мина по план, въпреки, че тази пациентка имаше изграден нов пикочен мехур на мястото, където обикновено се разрязва матката. Направихме го корпорално, което исторически е първият метод за отваряне на матката”.

И чудото на живота и науката се случва - ражда се момченце с тегло 2260 гр., при което само едно денонощие се налага подпомагане на дишането. Поради забавена адаптация на храносмилателната система се налага три дни парентерално хранене, след което относително спокоен постнатален период.

Такива случаи - споделя д-р Кръстев, носят гордост на екипа на болницата. В това е уникалността на „Софиямед”, че имаме представени почти всички специалности, можем да се справим с комплексни медицински случаи и при нужда колегите помагат. Медицината е колективна работа за здравето на пациентите.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ky6*

Гост 11.01.2019 10:59:13

Колко плати Тиков за този PR?


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...