Петък, 27 Декември 2024
08
авг
3
 

Уникално за Югоизточна Европа трансплантиране на челюст извършиха в „Пирогов“

Вторник, 08 Август 2017 | 12:31:11 Надежда Ненова
3

Уникална операция за Югоизточна Европа с 3D принтиран индивидуален имплант и автотрансплантация спаси 43-годишен мъж с рак на лицето и шията в „Пирогов”, съобщиха на пресконференция доц. д-р Николай Янев и проф. Николай Габровски. Е

Уникална операция за Югоизточна Европа с 3D принтиран индивидуален имплант и автотрансплантация спаси 43-годишен мъж с рак на лицето и шията в „Пирогов”, съобщиха на пресконференция доц. д-р Николай Янев и проф. Николай Габровски.

Екипът на доц. д-р Николай Янев трансплатира 3D принтиран титаниев имплант, изработен в Германия по индивидуална мярка на пациента. Интервенция е продължила 13 часа и е извършена от десетима хирурзи, разпределени в два екипа. Те са отстранили костта и меките тъкани, засегнати от тумора. На тяхно място са реплантирали с микроскопска техника част от фибулата или т. нар. „малък пищял” (дългата тръбеста кост в задната долна част на крака) и са я фиксирали към индивидаулно изработения чрез 3D технологията титаниев имплант.

Всичко това се случва благодарение на високотехнологичния процес, при който лекарите задават на софтуера параметрите на работа до най-малкия детайл, както и непрекъснато развиващите се професионални умения и колаборация между медицината и инженерните науки. Самата операция е била симулирана виртуално няколко седмици преди да бъде извършена.

Доц. д-р Николай Янев се е завърнал от Англия специално, за да извърши автотрансплантацията. Избрал е да оперира в Неврохирургията на УМБАЛСМ „Пирогов” заради възможностите на клиниката, които позволяват интрердисциплинарен подход и реализиране на големи, тежки операции и лечение. В момента пациентът получава адекватни грижи по световен протокол в неврореанимацията на университетската спешна болница.

„Впечатляваща е работата на няколко екипа, които с помощта на най-модерните и фини инструменти не само успяха да оформят лице след толкова драстична резекция, но и да свържат нервите и кръвоносните съдове така, че челюстта да функционира, а не да има само естетическа стойност“, каза проф. Габровски. Той подчерта, че микросъдови реконструкции са се извършвали и се извършват, но за първи път това става незабавно след отстраняване на тумор.

Според проф. Габровски тази трансплантация, в която участва интердисциплинарен екип от различни специалисти, е типичен пример как съвместните усилия могат да обединяват конкурентните медицински структури в името на най-доброто за пациентите.

По думите на доц. Янев целта е този вид реконструкции да станат стандарт за лечение на обширните карциноми на лице и шия. „След 1-ви стадий на заболяването повече от 50% от пациентите се нуждаят от реконструкция, за да може лицето, устната кухина и челюстта да функционира, а не само да изглежда добре. Може да се каже, че този вид тумори се лекуват, но след лечението остават трайни дефекти, които десоциализират пациентите“, каза доц. Янев.

Той допълни, че в Европа карциномите на лицето и шията са на 15-16 място по честота на заболеваемост, а в България се извършват 4000 операции годишно.

3D принтирането предлага на болниците и лекарите напълно нови възможности за създаване на специфични за пациента, индивидуални импланти за много кратко време. Един специфичен за пациента имплант може вече да се произведе и достави в рамките на 5 до 10 дни. Подобни кратки срокове бяха невъзможни доскоро, поради сложността на конвенционалните производствени вериги, да не говорим за превъзходното качество на точно монтираните импланти и сигурността на планирането, осигурена от този нов метод.

Благодарение на напълно CAD-базирания процес на проектиране, имплантите, произведени по този метод, пасват точно на анатомята на пациента без нужда от допълнителни корекции и по този начин намаляват вероятноста за грешки. Важни дизайнерски особености като закръглени, атравматични ръбове, вече се интегрират в производствения процес. По този начин имплантът е проектиран и произведен съобразно нуждите на пациента и изискванията на хирурга, така че да пасне точно на мястото на дефекта, следователно не се очакват отклонения от предварително планиране, неправилно поставяне или намеса в околните тъкани.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
dvFD

Велчева 08.08.2017 22:41:54

Поздравления! Съпругът ми претърпя ттакава операция в Канада, но след това не може да си отваря устата много моля ако е възможно да получа координатите на доц. Янев за възможна консултация . Аз също съм лекар и високо ценя труда и уменията на колегите!

Rene 22.10.2019 18:29:56

Не забравяйте,че операцията в Германия е направена от 2 екипа хирурзи - сумарно около 20 души.!!!

Дарина Зиновиева 08.08.2017 18:56:53

Поздравления за екипа! Познавам доцент Янев и професор Габровски и се радвам освен на професионализма им, и на желанието им да утвърдят екипна медицина, както и да създават школа. България има силна медицина и лекарите ни заслужават уважението и респекта на обществото. Затова и медиите редовно трябва да отразявят тези успехи! Надявам се да има колегиални коментари по достойнство...


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...