Министерство на здравеопазването и „Информационно обслужване“ АД са включени в изпълнението на два проекта, финансирани по Програма „ЕС в подкрепа на здравето" 2021 - 2027 г., свързани с обмен на експертен опит в областта на медицинската онкология, а УСБАЛО „Проф. д-р Ив. Черноземски“ е одобрена от ЕК за Всеобхватен онкологичен център за България. Това казва служебният здравен министър д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Иван Белчев относно изграждането на платформа с национален обхват за обмен на значима информация между клиничните специалисти, работещи в сферата на онкологията и научните изследователи.
По думите на д-р Кондева първият проект е за съвместно действие, насочено към оформянето на седем нови експертни мрежи в областта на рака в следните области: персонализирана първична превенция, оцеляване, палиативна грижа, иновативна и интервенционална лъчетерапия, нуклеарна медицина, клетъчни терапии, високотехнологични медицински ресурси, един или повече сложни и с лоша прогноза рак и млади хора с рак. Съвместното действие има за цел да подготви всичко необходимо за стартиране на новите експертни мрежи и да направи оценка на съществуващите модели на настоящи и бъдещи мрежи на ЕС с оглед на оптимизиране на функционирането на новите експертни мрежи.
Вторият проект е съвместно действие, което има за цел да създаде мрежа на ЕС от национални всеобхватни онкологични центрове в подкрепа на ранното откриване, диагностика и лечение на пациенти с рак с гарантирано качество.
Дигиталната платформата, за която пита Иван Белчев е заложена в Националния план за борба с рака 2027 и е планирана да бъде изготвена до 2025 г. Тя трябва да служи за обмен на значима информация между клиничните специалисти, работещи в сферата на онкологията и научните изследователи, чрез която да се предоставят данни от реалната практика, стимулиращи идентифицирането на полета за допълнителни изследвания. В тази платформа трябва да бъде включена и информация за проведени генетични изследвания и съпътстващите клинични данни на онкологични пациенти с цел откриването на нови патогенни мутации, подобряване на диагностиката, кандидати за нови терапевтични подходи и други разработки. Платформата ще е дигитална база данни с възможност за постоянно допълване и ще е от голямо значение за медицинската наука и практика.
„Предвид характера на платформата, би следвало инициативата и водещата роля за нейното създаване да бъде на медицинските специалисти и изследователите, които да представят визията си за платформата, нейното конкретно съдържание и функционалности“, казва обаче министър Кондева.
До момента в МЗ не са постъпили конкретни предложения от Националния съвет по онкология за създаване на платформата, но Министерството има готовност да окаже съдействие при конкретно зададена структура и бизнес процес на функционалностите. „При реализиране на посочената платформа същата би могла да се интегрира към Националната здравна информационна система в рамките на последваща фаза от нейното развитие и усъвършенстване“, казва още д-р Кондева.
В отговор на втори въпрос на народния представител относно възможността при събирането на информация за ефективната борба с рака да бъде включен по-широк въпросник за живота на пациентите служебният здравен министър заявява, че е създадена е работна група с участието на водещи медицински специалисти, която има задача да разработи критериите и съдържанието на данните, които ще се събират в Националната здравноинформационна система (НЗИС).
„Данните от Националния раков регистър (НРР) ще бъдат основа за анализи и прогнози, необходими за развитието на система, която да предлага устойчиви и съвременни грижи за пациентите с онкологични заболявания. НРР ще е свързан с Международната асоциация на раковите регистри и Европейската мрежа на раковите регистри, което ще допринесе за ползотворното сътрудничество в борбата с онкологичните заболявания. Съгласно нормативните изисквания всички работници и служители подлежат на задължителни предварителни и периодични медицински прегледи. Когато резултатите от тези прегледи съдържат данни за отклонения във физиологичните показатели и е необходимо диагностично уточняване, се изпраща уведомление до общопрактикуващия лекар на работника или служителя. Резултатите от задължителните периодични медицински прегледи на работниците и служителите, осигурени от работодателите, все още не са част от НЗИС, но се обсъжда включването на данните от тях в системата“, уточнява д-р Галя Кондева.
Има и две клиники със санитарни възли във всяка стая! Можете да проверите, не само да плюете!
Новината за регистъра циркулира от около 15 години Защо ли тогава все още няма такъв регистър? Дали защото не е поредната хранилка за много кадри? Колкото до лекарите - може и да са добри специалисти някои от тях, но повечето са крайно незаинтересовани и безхаберни,
Пълни глупости УСБАЛО - национален онкологичен център!!! Няма бани, няма тоалетни, няма никакъв персонал!!!! Смешно. Освен детската болница, с която всеки ми мистър се захваща , за да изпъкне и Онкология та, има и други специалности. . Вижте какво се случва и там.
Обнадеждена съм. Пациент съм на клиниката вече няколко години и смея да твърдя, че специалистите са най- добрите в тази сфера- раковите заболявания. Условията за лежащо болните са подобрени и вече има санитарни възли в стаите. Лъченерапията и химиотерапията са на световно ниво. Бог да дава сили на екипите да са все така всеотдайни и полезни на пациентите си. Лично аз съм им дълбоко признателна!
Знае ли министърката и подчинените й, че в тази болница на етаж има по две тоалетни чинии и един душ за всички лежащо болни? Отвратителни условия!
Министър Кондова още веднъж да помисли добре
Мрежите се плетат, но всичко качествено става с качествен материал и труд - хора, заинтересовани и мотивирани, както финансово, така и професионално, които извършват целенасочени ефективни действия. След неколкогодишни усилия вероятно ще бъде отчетена липсата на търсения резултат, но ще бъдат усвоени едни пари от ЕК в рамките на "мрежата"
Мрежите се плетат, но всичко качествено става с качествен материал и труд - хора, заинтересовани и мотивирани, както финансово, така и професионално, които извършват целенасочени ефективни действия. След неколкогодишнипусилия вероятно ще бъде отчеетна липсата на търсения резултат, но ще б,дата усвоени едни пари от ЕК в рамките на "мрежата"
Напротив, знаят много добре. Високи заплати, пълни осигуровки, ДМС, бонуси, проекти. Редовна почивка, отпусчици по болест, по някоя и друга командировчица за разнообразие.
Подготвят Ася Консулова за шеф на "всеобхватния..." Няма лошо, жената е добра с езика....
В МЗ работят 250 шрантутници, които незнаят за какво са там....
В България хаосът в Онкологичната помощ е ОГРОМЕН...
Тъпанарката Кондева не знае ли, че в България няма работещ раков регистър?
Това са неосъществими неща.
Дигиталния клъстър няма ли участие в тази значима програма? Как без тях?