По данни предоставени от лечебните заведения за болнична помощ с над 50 на сто държавно участие в капитала, базирани на предварителните им годишни финансови отчети за 2018 г., се наблюдава увеличение както на приходите, така и на разходите спрямо 2017 г. Това пише в отговора на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпроса на група народни представители от БСП какво е състоянието на държавните лечебни заведения.
„Общо приходите на лечебните заведения за 2018 г. са в размер на 1 332 362 хил. лева при 1 258 575 хил. лева за 2017 г. Увеличението на приходите е със 73 787 хил. лева или с 5,86%. Общо разходите за 2018 г. са 1 332 274 хил. лева при 1 283 714 хил. лева за 2017 г. Увеличението на разходите е с 48 560 хил. лева или с 3,78%“, пише в отговора на министъра.
Темпът на увеличение на приходите пък изпреварвал темпа на увеличение на разходите заради стриктната финансова дисциплина, наложена от Министерството на здравеопазването, включваща строг контрол на разходната част.
„В тази връзка трябва да се отбележи, че 37 лечебни заведения през 2018 г. регистрират положителен финансов резултат при общо 27 предходната година“, пише министър Ананиев.
Общо задълженията на лечебните заведения са в размер на 446 669 хил. лева при 465 575 хил. лева за 2017 г., т.е. задълженията са намалели с 4,06%. Намалява и размерът на просрочените задължения – 125 920 хил. лв. при 152 238 хил. лева през 2017 г. Намалението в абсолютна стойност е 26 318 хил. лева или с близо 17%.
Министърът уточнява, че пълната информация за лечебните заведения ще бъде получена след представяне на окончателните годишни финансови отчети и при необходимост може да се вземат коригиращи управленски решения.
С финансовите резултати на всички болници с над 50 процента държавно участие можете да се запознаете в приложението след пълния текст на отговора на министър Ананиев тук.
И на съкращения на хора в активна трудоспособна възраст с достатъчно висок ценз за сметка на такива, които не само са в пенсионна възраст, а дори са пенсионери без образование! Колко намалят задълженията при съкратен млад човек и при оставащ пенсионер с огромен клас прослужено време? Е това, ако някой може да го обясни!...
точно така трябва. Българинът чака да му го нахлузат до край,и евентуално тогава му се размърда мозъка,ако го има. А сестрите според мен- да взимат 2 години по ниска заплата от санитарките,че да им дойде акъла.Докторите нема да ги коментирам изобщо. Пут*и заспали.
Няма да стачкуват сестрите ли ? Как няма да стачкуват ! Чрез т.нар. „Единен стандарт за финансово управление на държавните болници" министърът вменява на работещите в държавните болници да дофинансират системата ! Допълнителни пари над основната заплата се дават , само ако заведението намалява просрочените задължения , ако повишава финансовите си резултати ! При сегашните цени на клиничните пътеки , съчетани и с лимити , министерството няма морално право да наложи този стандарт ! Но го направи и ето - някои от болниците са леко , ама много леко към подобрение . Но за сметка на какво ? На заплатите ! Е , ако изобщо спрат заплатите , още по добре ще стане ! Рабоооооти !