„Така предложената промяна ще доведе до допълнителна бумащина и административна тежест, както и до неизплащане на дължими суми за извършена дейност“. Това се посочва в становище на Българския лекарски съюз, касаещо изискването лекарите и лекарите по дентална медицина да отчитат пред касата прегледите на пенсионерите с номерата от касовите бележки. От там припомнят, че заложената разпоредба в Закона за здравното осигуряване касае начина на заплащане на таксата за посещение при лекар от пенсионери. Таксата за тези лица е в размер на 2,90 лв, като 1,90 лв. се покрива от държавния бюджет, а остатъкът е за сметка на пациента.
„До настоящия момент, лекарите и лекарите по дентална медицина са се отчитали без прилежащ опис на касовия бон. Съмнения за възможни злоупотреби са безпочвени, поради обстоятелството, че информацията се съхранява на всеки отделен касов апарат, който е свързан с НАП, агенцията, която осъществява финансовия контрол“, заявяват от съсловната организация. От там допълват, че с промяната очевидно се цели налагане на контрол върху дейността на лекарите в извънболничната помощ и прозрачност при работния процес, но отбелязват, че тази форма на контрол е непълна, необоснована и несъобразена с естеството на работа на лекарите.
От БЛС посочват, че отчитането на номер на издавания касов бон за платена такса, в размер на 1 лв., не може да бъде основание за изплащане на разликата, тъй като източниците на финансиране са различни и отчетената сума е различна. От там допълват още, че единственото основание за изплащане на разликата от 1.90 лв. от дължимата такса, е отчетената през амбулаторния лист сума за извършена дейност в полза на пациента. Друг аргумент е, че лекарят може и да не получи заплащане от здравноосигуреното лице или самият той да не поиска такова, което не освобождава държавата от ангажимента да плати разликата в сумата за прегледа.
Във всеки случай от там са категорични, че промяната ще доведе до административна тежест, както и до неизплащане на дължими суми за извършена дейност, като особено проблематичен е периодът януари, февруари и март до въвеждането на указание за точния начин на описа, тъй като засегнатите специалисти са в пълен административен хаос. Според БЛС промяната е с неясна цел и неясен резултат. От там изтъкват още, че липсват ясни, точни указания и механизъм за опис на касовите бонове. Всичко това ще доведе до хаос, объркване и затрудняване на работния процес на лекарите. Друг аргумент е, че изискването на нов финансов отчет е в разрез с НРД 2017.
Ето защо от БЛС в писмо до здравния министър Кирил Ананиев настояват за отлагане с 3 месеца на разпоредбата до изработване на указание за единен алгоритъм на отчет, както и препоръки от НЗОК относно начина на отчет през януари, февруари и март. След изтичане на този гратисен период, алгоритъмът за опис да бъде направен автоматично, с цел оптимизиране работата на лекарите, искат още от съсловната организация. Не на последно място съсловната организация настоява и за изплащане на реалния и отчетен брой прегледи на пенсионерите, както и на дължимите от държавата суми и за реално извършените брой прегледи в срок.
Потърсен за коментар, председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров заяви пред Zdrave.net, че промяната не е била обсъдена с НСОПЛБ. Той допълни, че няма никаква яснота кой е предложил това изменение. „Всички бягат от авторството. Никой не казва кой е измислил тази поправка. Няма име, няма институция, няма и мотиви. Искаме да знаем кой го измисли това, кой го предложи и с какъв мотив“, заяви той. „За това левче, което плаща пациентът, по закон трябва да се издаде касова бележка, но разликата се изплаща от другаде, от бюджета. Тя се превежда по банков път, за което ние издаваме съответния документ. Не може това левче, което заплаща пациентът, да бъде основание някой да си изпълни ангажимента. Основанието е, че този човек е бил прегледан, което е документирано с амбулаторния лист“, категоричен бе той. Доц. Киров посочи, че ако има нужда от допълнително уточнение, то би могло да бъде чрез номерата на амбулаторните листове на преминалите хора. „В самия закон никъде не пише касов бон“, подчерта той.
Доц. Киров посочи, че тази разпоредба трябва да отпадне, но докато това се случи, трябва да се намери решение. „Всеки един касов апарат е свързан с НАП. След като от НЗОК искат да знаят колко касови бележки са издадени, нека да си изискат тази информация от там. Ние не искаме повече да се занимаваме с поредните административни дейности и да губим време за пациента“, коментира още той.
Според Киров държавата би могла да поеме цялата такса за пенсионерите.
Искат отлагане на изискването джипитата да отчитат касовите бележки за преглед на пенсионери
04.01.2018 12:04:58 Полина ТодороваБЛС сезира омбудсмана за мораториума за дейности и отчитането на касови бележки
08.12.2017 11:48:32Джипитата против отчитането на прегледите на пенсионери пред касата и с касови бележки
29.11.2017 14:24:19