Създване на възможност за 30-процентен резерв с ваксини от задължителния имунизационен календар – в тази посока ще съсредоточи усилията си Министерство на здравепазването. Целта е в случай на проблем с доставките от препаратите да има наличен запас, за да не се стига до пропуски в имунизационното покритие, съобщи д-р Теодора Тодорова, представител на министерство на здравеопазването, на форум, посветен на ваксинопрофилактиката. „Планираме от тази година със сключване на договорите поетапно набавяне на 30-процентен резерв, който би осигурил непрекъснатост на имунизацоннния процес”, посочи тя.
Тя припомни, че от тази година се планира договорите за осигуряване на ваксините от задължителния имунизационен календар да бъдат сключвани за три години, а не за една, както е в момента. Предвижда се и засилване на контрола върху провеждане на задължителните имунизации, информира още представителят на МЗ.
Д-р Тодорова отбеляза, че у нас най-силен е имунизационният обхват в първите часове след раждането, но впоследствие спада. Тя представи данни от 2015 и 2016 година, от които стана ясно, че има сериозно намаляване в броя на реимунизираните лица. След 2014-та година имунизацонният обхват започва да спада постепенно при 12-годишните, които е трябвало да бъдат реимунизирани против морбили, паротит и рубеола, даде за пример специалистът. Това би могло да обясни и настоящите случаи на поява на морбили в Пловдив – засечени предимно в ромската общност. „Защо боледуват днешните деца в „Столипиново” – защото техните майки не са били имунизирани”, посочи д-р Тодорова.