Шест специализирани дневни центъра за минимум 240 потребители, както и седем центъра за резидентна грижа за лица с различни форми на деменция с капацитет 105 лица ще бъдат създадени за подкрепа на хората с деменция и техните семейства.
Това съобщи във времето за парламентарен контрол министърът на труда и социалната политика Бисер Петков.
По думите му, шестте дневни центъра ще бъдат изградени в общините Столична, Варна, Кюстендил, Кърджали, Казанлък и Смолян, а седемте центъра за резидентна грижа – в общините Габрово, Димитровград, Пловдив, Перник, Русе, Варна и Кърджали.
„Дейностите по реализирането на мерките вече стартираха. Всички общини са подали проектните си предложения по операцията за изграждане на инфраструктурата за новите услуги по ОП „Региони в растеж“, а местоположението на услугите е съгласувано с МТСП“, обясни той в отговор на депутатски въпрос.
От думите му стана ясно още, че ведомството предвижда и развитие на патронажна грижа, която ще обхване над 17 000 потребители, включително и хора, страдащи от деменция.
„Ще се реализира и комуникационна стратегия, която е насочена към повишаване на обществената нетърпимост към проявите на незачитане на правата и личността на лицата с увреждания и към изграждане на приемаща нагласа в обществото, включително и по отношение на лицата, страдащи от деменция“, посочи още министър Петков.
Той отчете също така, че към септември 2018 г. с финансиране от държавния бюджет функционират 26 услуги за специализирана подкрепа и резидентна грижа за хора с деменция, а именно 21 центъра за настаняване от семеен тип за хора с деменция и 5 центъра за настаняване от семеен тип за стари хора. В 80 дневни центъра и 97 центъра за социална рехабилитация и интеграция на хора с увреждания, които се финансират от държавата, също се предлага възможност за подкрепа на хора, страдащи от деменция, информира той.
Министърът отчете още и данни на НЦОЗА за 2017 г., според които под наблюдение на психиатричните заведения са били 2457 лица с деменция.
Това е чудесно! Обслужващия персонал в тези дневни центрове и резиденциите ,да са завършили специалните курсове,да има мед.сестра,и социален работник и всеки да си знае работата .Добре да се почерпи опит от държави ,които отдавна практикуват това.
Да и заплащането да е като в тези държави.