Петък, 07 Февруари 2025
07
февр
 

Съвременно лечение на коксартроза прилагат в Пловдив

Петък, 07 Февруари 2025 | 08:52:54


Коксартрозата, или остеоартрит на тазобедрената става, е дегенеративно заболяване, което води до прогресивно износване на ставния хрущял. С напредването на заболяването се наблюдава все по-изразена болка, ограничена подвижност и значително влошено каче

Коксартрозата, или остеоартрит на тазобедрената става, е дегенеративно заболяване, което води до прогресивно износване на ставния хрущял. С напредването на заболяването се наблюдава все по-изразена болка, ограничена подвижност и значително влошено качество на живот.

„Коксартрозата засяга предимно пациенти в напреднала възраст, но в последните години все по-често диагностицираме състоянието и при млади хора, особено тези, които са претърпели травми или имат наследствено предразположение. Износването на ставния хрущял е необратим процес, който може да бъде забавен, но не и напълно спрян. В определен етап от развитието на заболяването консервативното лечение вече не дава резултат и се налага оперативна намеса“, обяснява д-р Димитър Генов, началник на отделението по ортопедия и травматология в УМБАЛ Каспела в Пловдив.

Основните симптоми на коксартрозата включват болка в тазобедрената става, особено при движение, скованост, намалена подвижност и куцане. В по-напредналите стадии пациентите изпитват болка дори в покой, а движението става силно ограничено. Причините за развитие на заболяването могат да бъдат различни – възраст, генетична предразположеност, предходни травми на ставата, наднормено тегло, както и хронични заболявания като диабет и остеопороза, които допълнително допринасят за влошаването на ставната структура.

Диагностицирането на коксартрозата се извършва чрез клиничен преглед и образни изследвания, като рентгенографията е основният метод за оценка на състоянието на ставата. В ранните стадии лечението включва консервативни методи като физиотерапия, медикаментозна терапия и промени в начина на живот с цел забавяне на прогресията на заболяването. Въпреки това, когато болката стане постоянна и двигателната активност се влоши значително, единственото ефективно решение остава оперативното лечение.

„Ендопротезирането, или смяната на тазобедрената става, е стандартна и високоефективна процедура, която значително подобрява качеството на живот на пациентите. Чрез операцията увредената става се заменя с изкуствена, което напълно елиминира болката и възстановява мобилността. Днес, благодарение на съвременните импланти и минимално инвазивните техники, пациентите могат да се върнат към активния си начин на живот в рамките на няколко месеца“, споделя д-р Благой Постоловски, ортопед в УМБАЛ Каспела.

Процесът на възстановяване започва още в първите часове след операцията, като пациентите постепенно се насърчават да раздвижат оперирания крайник с помощта на рехабилитационен екип. След изписването от болницата възстановяването продължава със специализирана физиотерапия и контролни прегледи.

„В УМБАЛ Каспела разполагаме с висококвалифициран екип и модерни технологии за лечение на коксартрозата във всичките ѝ етапи. Подходът към всеки пациент е индивидуален – изборът на имплант и оперативната техника се правят на база специфичните характеристики на състоянието. Ежедневно извършваме прегледи и операции за ендопротезиране, като целта ни е не само да облекчим болката, но и да осигурим дълготрайни и устойчиви резултати за нашите пациенти“, допълва д-р Генов.

Пациентите, които изпитват болка в тазобедрената става и ограничена подвижност, не трябва да чакат заболяването да прогресира до тежки стадии. Навременната консултация със специалист е ключова за успешното лечение и запазване на активността за по-дълъг период от време.

Повече информация за диагностиката и лечението на коксартрозата може да бъде получена в отделението по ортопедия и травматология на УМБАЛ Каспела.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
rwjz


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Кирилов: Три са вариантите за ръст на парите в психиатричната помощ, НС да ги обсъди
07.02.2025 14:46:07

Доц. Кирилов: Три са вариантите за ръст на парите в психиатричната помощ, НС да ги обсъди

Към момента финансирането от страна на МЗ за стационарно лечение на пациенти с психични заболяван ...

БФС иска промяна на заплащането за отпускане на лекарства по протокол
07.02.2025 14:16:51 Надежда Ненова

БФС иска промяна на заплащането за отпускане на лекарства по протокол

БФС настоява за заплащане на отпускането на медицински изделия и диетични храни, както и за увели ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...