Електронните системи за обработка на рецепти в аптеките претърпяха сериозен срив вчера това доведе до блокиране на достъпа на пациентите до животоподдържащи и противовирусни лекарства.
Проблемът се усложнява и от натоварения период – висок брой грипни и други респираторни инфекции поради сезона.
Има обаче и други сериозни последици – под въпрос остава навременното заплащане на лекарствата, изписани по Здравна каса на аптеките, и продължаващият неизвестно докога стрес за фармацевти и пациенти, които в много случаи не могат да получат навреме терапията си.
Магистър-фармацевтът и член на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите Димитър Малчев обясни, че той и колегите му могат да отпуснат медикаментите.
„Това рефлектира в много стрес, неспазване на терапията и загуба на доверие в системата“, посочи той пред Нова телевизия.
„Все още нямаме информация дали ще получим или не парите, защото самите ние нямаме толкова бърза обратна връзка от Националната здравна информационна система и Националната здравноосигурителна каса“, обясни магистър-фармацевтът и член на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите Милена Каменова.
Според нея парадоксът е, че липсата на верификация и възможността да отпускане в някои аптеки, без да светне никаква контрола, при срива на системата, означава, че лекарствата няма да бъдат заплатени, защото НЗОК обезпечава заплащането на база верифицирани продукти.
От Българската организация за верификация на лекарствата вече излязоха с позиция, че се работи по отстраняването на проблема, който е на европейско ниво и всички европейски държави са засегнати от него
„Получихме известие от тях, че проблемът е разрешен. Въпросът е, че такива сривове създават изключителни трудности при работата“, обясни Малчев.
По думите на Мария Каменова огромният проблем е в отсъствието на комуникация между системите на НЗИС, на НЗОК, на лекарите и на аптеките.
Тя сподели, че когато отправят искане за помощ към IT фирмата, която поддържа техните компютри, специалистите вече не знаят как и по какъв начин трябва да надграждат системата им.
Според нея е-здравеопазването е било замислено, за да разтоварва системата, но сега се оказва че сме в парадоксалната ситуация „да градим покрив върху къща, която е без здрави основи“.
„Нашата оценка: тестват ни. Опитват се да дестабилизират нашето общество както на национално ниво, така и в рамките на Алианса." В Германия се извършват саботажи срещу военни кораби, регистрирани са прониквания във военноморски бази и опити за приближаване до действащи военни, съобщи ntv. Командирът на германските ВМС Ян Кристиан Каак съобщи за саботаж, в резултат на който са причинени щети на повече от един военен кораб. Бундесверът е запознат със случаи на нахлувания във военноморски бази по суша и море, както и с опити на диверсанти да се доближат до войници, които се връщат у дома: „Нашата оценка: тестват ни. Опитват се да дестабилизират нашето общество както на национално ниво, така и в рамките на Алианса. И може би създават почва за активни военни действия.“ „Нарастващата заплаха от Русия е по-актуална в началото на 2025 г., отколкото беше преди две години. Експертите и разузнавателните служби са съгласни, че Русия ще е в състояние да търси конфликт с НАТО от 2029 г.“ - предупреди командирът на германските ВМС.
Тепърва ще зачестяват подобни случки! Причините? Комбинация от лошо стечение на обстоятелствата, хибридни кремълски саботажи, очевадна некадърност и прекомерна алчност!!!