Сряда, 15 Януари 2025
16
авг
 

Спешни медици и общопрактикуващи лекари в спор за задължение по установяване на смърт

Вторник, 16 Август 2016 | 15:08:25


Спешните медици – били те лекари или фелдшери – масово отказват да издават съобщ

Спешните медици – били те лекари или фелдшери – масово отказват да издават съобщение за смърт при установяване на починал пациент, с аргумента, че това е задължение на общопрактикуващия лекар. За това алармират в писмо до здравното министерство от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.

„В централата на НОСПЛБ постъпиха писма от колеги, които поставят въпроси, свързани с проблеми по извършване на мъртвопроверителство и издаване на съобщение за смърт. Колегите алармират за отказ на работещите в ЦСМП (лекар или фелдшер) и други ЛЗ да извършват мъртвопроверителство и да издават съобщение за смърт, дори след като са установили смъртта, с мотива, че това е единствено и само ангажимент на ОПЛ“, се посочва в писмото.

Същевременно в Наредба 14 на МЗ за медицинските критерии и реда за установяване смърт изрично е посочено, че установяването на смърт, настъпила извън лечебно заведение, се извършва от лекар, а при липсата му – от фелдшер.

„Явно е, че установяването на смъртта и издаването на съобщение за смърт не е задължение и ангажимент единствено и само на ОПЛ. Такова не произтича от нито един нормативен документ“, отбелязват от сдружението и посочват: „Факт е и че ОПЛ са в обективна невъзможност да извършват изцяло тази дейност, дори да им беше вменена. Например, през нощта, при отсъствие от населеното място, ако човекът е починал в друг град или държава и др.“

Към своето писмо от сдружението прибавят и писмата на свои колеги от Разград, Свиленград и Харманли, които визират един и същ проблем: при сключен договор с ЦСМП, работещите в спешната помощ отказват да установяват смърт и да издават съобщение за смърт на починал пациент.

„В нарушение на Наредба 14 лекарите и фелдшерите, работещи в ЦСМП Свиленград, много често отказват да издават съобщение за установена смърт, при извършено посещение и констатирана такава по време на дежурство. Мотивират се, че имат заповед да не освидетелстват смъртни случаи – от кого е заповедта е неизвестно. С особена сила възникна проблема след сключване на договори между ЦСМП и ОПЛ в града за оказване на неотложна помощ в извънработното време на общопрактикуващите лекари, които не са задължени в извънработно време да са в населеното място. Това доведе до там, че близки на починалия обикалят по къщите на други лекари и молят да им се издаде съобщение за смърт, която е установена от дежурен лекар или фелдшер в Спешна помощ“, пишат общопрактикуващите лекари от Свиленград. Те дават за пример и случай от 26-ти юли, при който пациент е починал в дома си, дежурният лекар в ЦСМП е установил смъртта, но категорично е отказал да издаде „Съобщение за смърт“ с мотива, че не му влиза в задълженията.

„Считаме, че това е меко казано не етично спрямо починалия, близките и колегите.

Ако колегите се чувстват некомпетентни, да се помисли за допълнителната им квалификация“, пишат лекарите в писмото си.

Проблемът в Харманли е идентичен и се появява след подписване на договор между общопрактикуващи лекари и спешна помощ. „Още в самото начало се появи проблемът с установяване на смъртта на пациент и със съставяне на съобщението за смърт. Честа практика е близките да чакат ОПЛ за издаване на съобщението за смърт, след като екип на ЦСМП е установил смъртта. Подобни практики обезсмислят сключването на договори между ОПЛ и ЦСМП“, пишат лекарите и отбелязват: „Общопрактикуващият лекар е длъжен да посети починалия в уговорено с близките време и едва тогава да вземе решение за издаване на съобщение за смърт. Остават обаче нерешени въпроси: какво се случва със здравнонеосигурените лица, как се процедира при настъпване на смърт в друго населено място, как се постъпва, когато се случва на публично място, а ОПЛ не е в състояние да пристигне своевременно. Налага се логичният извод, че отново има ангажимент ЦСМП. Нужна е колегиалност, нужно е разбиране в част от случаите. Важно е уреждането на тези въпроси в договорите за дежурните кабинети.“



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
whWk


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Вълков: Картината на респираторните инфекции в момента не е изненада, грипът е водещ
15.01.2025 13:52:50

Доц. Вълков: Картината на респираторните инфекции в момента не е изненада, грипът е водещ

В момента 90% от новохоспитализираните пациенти в Клиниката по въздушно-капкови инфекции В СБАЛ п ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...