Сливането на „Свети Мина“ и „Свети Пантелеймон“ ще е чисто юридическо - няма да има местене на лекари, екипи и звена. Това каза пред БНР кметът на Пловдив Иван Тотев, който през миналата седмица се срещна с медици от „Свети Мина“. По думите му се предвижда начело на „Свети Мина“ да застане някой от заместник-директорите на болницата. Тотев е поискал екипът на болницата да предложи човек за поста.
На срещата кметът е предложил също ръководството на болницата да направи план програма за инвестиции в техника за около 1 милион лева. Инвестицията трябва да е в звена, които да носят повече приходи на болницата, казва още кметът.
На сесията на пловдивските общинари на 14 септември ще бъде предложено изваждане на сградата на ДКЦ 6 от капитала на „Св. Мина“ срещу парична вноска, с която да се извърши ремонт в сградата на болницата. Това действие ще предхожда вливането на ДКЦ 6 в болницата.
„Не говорим за вливане на Първа градска болница („Св. Мина“ - б.р.) във Втора, а за преструктуриране на част от здравните ресурси на общината. Това е доболничната помощ - ДКЦ 6, Спешната помощ, чието създаване е разгледано много подробно в бизнес плана, и стационарите. Искаме да постигнем реално обединяване и предлагаме да се създаде едно комплексно лечебно заведение с добре разгърната доболнична помощ, с Медицински център в сградата на МБАЛ „Св. Пантелеймон“, с ДКЦ в сградата на „Св. Мина“, със Спешна помощ от второ ниво на компетентност“, поясни пред „Марица“ управителят на МБАЛ „Св. Пантелеймон“ доц. д-р Петко Недев.
По думите му сега и двете болници нямат достатъчно отделения. Ако бъдат обединени, „Св. Мина“, където в момента има 190 легла, влиза в новото лечебно заведение с детското си отделение, а „Св. Пантелеймон“ със своите 256 легла разполага със задължителните нервно отделение, урология и микробиология. Тепърва трябва да бъдат открити отделения по травматология, хрониодиализа и трансфузионна хематология. „Говорим за цяла структура, организирана със специалисти и операционна. Според световната статистика, от 30 до 60% от пациентите минават през спешното отделение. Ако успеем да го направим, ще имаме по-добър договор с касата. Държавата субсидира спешната помощ. „Св. Пантелеймон“ получава субсидия за спешното отделение и сме доволни, но спешният кабинет в „Св. Мина“ няма субсидия. Тези неща са много важни, защото колкото е по-добре финансово едно лечебно заведение, толкова ще е по-добро медицинското обслужване на хората“, допълни д-р Недев.
„Медицинските сестри при повече натоварване получават колкото техните колеги в частните болници. Лекарите започват от 800 и 1000 лв., но могат да стигнат до 2500. Много е важно на колегите да не им се мътят главите. Повтарям за пореден път: болницата няма да се закрива, съкращения няма да има. Напротив, в обединеното лечебно заведение ще назначаваме още специалисти“, коментира протестите на лекарите срещу сливането д-р Недев.
Политик от БСП събра очите на всички в Бургас с фамозния си "Ролс Ройс" за 700 бона Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/obshtestvo/regioni/politik-ot-bsp-sbra-ochite-na-vsichki-v-burgas-s-famozniya-si-rols-roys-za-700-bona-snimki_news541663.html
някъде ще сливат , другаде ще закриват,бог да пази този народ !
Като стигнат 2500 елате ми се обадете
Звучи ми като брак по сметка.