Сигнал за бебета, вързани за леглата си в сливенската педиатрия. Възмутени майки изпратиха на bTV любителски клипове с обяснението, че това е масова практика в болничното отделение, като малките деца са оставени без лекарски надзор по цяла нощ, вързани за ръцете и за краката. „Децата се връзват, за да се предпазят от наранявания на абоката, ясно е, че няма как при тях да има някой по 24 часа“, казва Мария Георгиева, една от майките, които подават сигнала.
По думите й обаче в случая става въпрос за отношение. „Имаше едно бебенце на три месеца със секрети в носа, с часове плачеше и се дереше, то се давеше. На момичето, което лежеше в другата стая, също му направи впечатление. Излязохме в коридора, искахме да помогнем на това дете, да го вдигнем и да го потупаме, но нямаше как, като беше вързано и освен това се карат като влизаме вътре. Решихме да се обърнем към медицинско лице. Намерихме една сестра, а реакцията й беше недоволство. Влезе вътре и затвори вратата, за да не се чува ревът на бебето“, разказа още майката.
„Нито отпуши нослето на бебето с физиологичен разтвор, нито направи нещо да му облекчи дишането. Това се случи в неделя вечерта, бебето започна да плаче в 21 ч. и спря към 2-3 ч. през нощта. Едва на следващия ден, когато застъпи другата смяна, се обърна внимание на бебето и му се почисти нослето“, разказа още Мария, като подчерта, че не слага всички работещи в болницата под общ знаменател.
По думите й това, с което са вързани децата, прилича на бинт, връзват се и ръцете, и краката на бебетата.
След сигнала на Мария следват и сигнали от други майки. Те разказват, че масово децата стоят така вързани почти 24 часа.
Майка, която била с бебето си в детското отделение на болницата в Сливен преди година и половина, разказва, че най-шокиращо било състоянието на бебетата, приети сами, без майките си. „Бяха вързани, краченцата им, ръчичките – нямаха възможност да помръдват изобщо. Като попитах защо са вързани, ми казаха, че уж да не се наранят, да не се ударят. Вързани са с бинт и ги оставят, не ги хранят, главно за да не се налага да ги подсушават. По цяла нощ плачат, на човек му се свива сърцето като ги погледне“, разказва жената, пожелала анонимност.
Тя е снимала клипове, които показва. Често влизала в стаите, притеснена за състоянието на бебетата. Признава, че дълго време обмисляла дали да подаде сигнал, но близките й я разубедили.
Директорът на болницата д-р Васислав Петров заяви, че ще проучи какви са сигналите и ще се запознае с всички гледни точки. „Получих сигнал от майка, която е лежала с детето си в педиатрията, за това, че бебетата са връзвани в креватчетата си, и разпоредих проверка“, посочи той. По думите му има подобна практика, но тя се нарича фиксиране и се използва за ограничен период от време, когато бебетата са сами.
По-късно пред bTV главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев също потвърди, че има подобна практика за обездвижване, когато бебетата са сами и трае вливането на лекарствата им. „Трябва да бъдем много внимателни по отношение на точното използване на това фиксиране, защото без него няма как да стане. Най-малките деца трябва да бъдат обездвижени, докато тече системата“, каза той.
Доц. Кунчев обаче каза, че макар и да не оправдава никого, трябва да се обърне внимание колко са медицинските сестри в България. „Могат ли тези хора да се грижат както трябва, ако са недостатъчни като персонал? За такова отношение не можеш да оправдаеш никого и ако това се потвърди, виновните трябва да си получат заслуженото, но трябва да отчитаме всички факти и дали са в състояние да си изпълняват задълженията, когато са наполовина по-малко от необходимото в страната“, каза той.
Главният държавен здравен инспектор допълни, че очаква министър Сербезова да назначи проверка по случая.
Daite na meine tazi bolnica /za kompesatorki/.She gi biem tezi bebeta s jumruci v glavite.Nema losha reklama.
Как е възможно да не мислите разумно?Нима не знаете,че детските отделения не са печеливши за болниците и такива има предимно в областните болници и при това с малък брой легла. Не е възможно всички болни деца да бъдат приети с майките си. За цяла България дори една детска болница не е построена за повече от 50-60 години. Пак се започна войната срещу лекарите и то педиатрите, а това са най-безкористните и хуманни лекари. Срам и позор за медии, родители и управляващи.
Плащайте на РИТНИТОПКОВЦИТЕ по 8000 евро МЕСЕЧНО, да ви *** м*****а! И искайте ОСТАВКА на педиатрите си!
Педиатрията е една от най ощетените специалности в България. Почти всички в тази специалност са пред пенсия. Свиквайте, така ще е в бъдеще. Нека най-възмутените да отидат да работят като санитарки в детските отделения и да се погрижат за децата там.
А къде са майките на тези бебета, що не са при тях?
Не са ги пуснали, но въпроса е къде е персоналът? Има ли го изобщо?
Ами не разбрахте ли че персонал няма! За толкова пари няма, няма и да има!
В тая болница има ли борд на директорите и за една година колко са получили? С тези пари какъв брой медицински сестри на сравнително прилични заплати биха били назначени? Чакам мишките от ИАМН и тетките от МЗ да отговорят!!!
Боже, ужас! Това е опит за убийство. Убийци! Толкова ли няма персонал, който да стои в стаята при бебетата? Какви са тези инквизиционни методи?
Ами няма! Върви ти!
Я тъй, я не. Отдавна не вярвам в излея лята на разни мами. По-често истината е друга.