Треската Денга ще се превърне в основна заплаха в Южна Европа, южната част на САЩ и още части на Африка през това десетилетие. За това предупреди главният изследовател на СЗО д-р Джереми Фарар, цитиран от Ройтерс.
По думите му, по-високите температури създават условия за разпространение на комарите, пренасящи инфекцията в нови райони на света.
Болестта отдавна е бич в голяма част от Азия и Латинска Америка и причинява около 20 000 смъртни случая всяка година. Тежестта на заболяването вече се е повишила 8 пъти в световен мащаб от 2000 г. насам, което се дължи главно на климатичните промени, както и на повишената мобилност на хората и урбанизацията.
Много случаи остават нерегистрирани, но през 2022 г. 4,2 милиона случая са докладвани по целия свят и службите на общественото здравеопазване предупредиха, че тази година се очакват почти рекордни нива на предаване.
„Трябва да говорим много по-активно за Денга“, призова д-р Фарар, който е специалист по инфекциозни болести. „Трябва наистина да подготвим страните за това как ще се справят с допълнителния натиск, който ще дойде в бъдеще в много големи градове“, добави той.
Според д-р Фарар инфекцията вероятно ще „излети“ и ще стане ендемична в части от Европа, САЩ и Африка – всички региони, където вече е имало ограничено локално предаване, тъй като глобалното затопляне прави все повече места гостоприемни за комарите, които я разпространяват.
„Това ще окаже остър натиск върху болничните системи в много страни“, предупреди той.
Повечето хора, които се разболяват от денга, нямат симптоми, което означава, че честотата на случаите вероятно е много по-висока от отчетените числа. При онези, които имат изявена симптоматика, се наблюдават треска, мускулни спазми и болки в ставите, толкова силни, че са известни като „треска на счупените кости“. В тежки случаи, които са по-малко от 1%, инфекцията може да бъде фатална.
Няма специфично лечение за денга, въпреки че има налична ваксина.
По-рано тази седмица СЗО препоръча ваксината Qdenga за деца на възраст от 6 до 16 години в райони, където инфекцията е значителен проблем за общественото здраве.
Qdenga е одобрена от европейския регулатор EMA, производителят Takeda e в процес на преговори за регистрирането й в американската Агенция по храните и лекарствата.
Треската Денга се разпространява от заразени комари Aedes aegypti, които се държат по-различно от вида, пренасящ маларията. Например, те хапят хора на закрито и хапят през целия ден, а не през нощта, припомня д-р Фарар. Размножават се и в много плитки води, добавя той.
Според него правилната превенция ще включва създаването на планове за определянето на болници, които биха могли да приемат такива пациенти, успоредно с насочени усилия към други ключови фактори – най-вече градско планиране за избягване на зони с водоеми със застояли води в близост до жилища.
„Ще се наложи да съчетаваме усилията на различни сектори, които не са свикнали да работят заедно“, каза още д-р Фарар.
Мдаа,и маларията е гадно нещо,но все пак какво пречи по засилена превенция? Всъщност общините как и с какво третират тревните площи и градинките?Освен за едните ???? надявам се да има и общополезен ефект. П.П. Извинявам се за грешките в предишния ми коментар - пуснах го без преглед.
Ако боя по комарите беше възможен нямаше да има пандемия от малария.
Айкън му е юайката и бой по комарите - по шесно о логично е да се опази населението от комарите отколкото да се чака свършен факт и пак да де окажем в средата на пандемия... Лично мое мнение с което не агитирам никой.
Уникално лекарство, което взриви интернет: то е многократно по-хладно от ви.агра и е напълно безопасно на всяка възраст. С него ще имате силна и дълга ер.екция, много спе.рма и повишена издръжливост и тестостерон. Прочетете го сами------> mub.me/medik
В България само Военна болница има капацитет и кадри да се справи с Денга.