САЩ, Великобритания и Япония купиха 1,3 милиарда дози ваксина срещу COVID преди да е създадена, като така блокираха възможността останалият свят да бъде имунизиран, съобщи Bloomberg.com, като се позовава на лондонската аналитична компания Airfinity. В споразуменията съществуват възможности за допълнителни доставки за 1,5 млрд. дози.
САЩ и Великобритания сключиха споразумение за осигуряване на ваксината от Sanofi и GlaxoSmithKline Plc, а Япония - с Pfizer Inc. Европейският съюз също е активен в действията за закупуване на ваксини, но все още не е ясно с коя фармацевтична компания ще си партнира.
Въпреки че международните групи и редица нации обещават да направят ваксините достъпни за всички, произведените в бъдеще дози може да се окажат недостатъчни за 7,8 милиарда души, а бедните държави ще бъдат “последни на опашката”, предупреждават анализаторите.
Според тях е напълно възможно по-заможните държави да монополизират снабдяването и да се повтори сценарият, който се разигра през пандемията от свински грип през 2009 г. „Дори и да имаме оптимистична оценка на научния напредък, все още няма достатъчно ваксини за света. Важно е да се има предвид, че повечето ваксини могат да изискват две дози“, казва Расмус Бех Хансен, главен изпълнителен директор на Airfinity.
Инвестирането в производствен капацитет по целия свят се разглежда като един от начините за решаване на дилемата, а фармацевтичните компании започват да чертаят планове за широко разпространение на ваксината.
Sanofi и Glaxo възнамеряват да осигурят значителна част от ваксините през 2021 и 2022 г. чрез глобална инициатива, която е насочена към ускоряване на развитието и производството и справедливо разпространение на ваксината срещу COVID. Междувременно Алиансът за ваксини и имунизации - Гави, в който влизат СЗО и фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, очерта план за осигуряване на 2 милиарда дози от COVID-ваксина до края на 2021 г. на стойност 18 млрд. долара. Инициативата е известна като Covax и има за цел да даде възможност да се предостави ваксина на държави с ограничен финансов достъп.
Страните ще трябва да постигнат поредица от различни споразумения с производителите на ваксини, за да повишат шансовете си за получаване на доставки - ситуация, която може да доведе до наддаване, удари под пояса и неефективност, казва в интервю Сет Беркли, изпълнителен директор на Гави. „Надеждата ни е с портфолио от ваксини да можем да накараме страните да се обединят“, каза той.
Около 78 държави са изразили интерес да се присъединят към Covax. Освен това повече от 90 държави и икономики с нисък и среден доход ще имат достъп до ваксини срещу COVID чрез програма, ръководена от Гави.
Президентът на Китай Си Дзинпин също обеща, че ще превърне всяка ваксина, разработена в страната, в глобално обществено благо.